Chorzów jak Barcelona, górnośląskie flagi na głównej ulicy
25 sierpnia 2015
0

15 lipca chorzowska Wolka przypominała jedną z wielu barcelońskich ulic. Wszystko za sprawą radnego z Ruchu Autonomii Śląska – Krzysztofa Szulca.

W tym roku przypada 95. rocznica kiedy to sejm w Warszawie uchwalił Statut Organiczny Województwa Śląskiego, czyli de facto przyznał wszystkim ziemiom śląskim wchodzącym wówczas i w przyszłości w skład państwa polskiego szeroką autonomię. – Niestety dziś ten fakt jest mało znany – ubolewa chorzowski radny Krzysztof Szulc.

Flagi Katalonii w Barcelonie
Na ulicach Barcelony katalońskie flagi to codzienność

Dlatego postanowił w prosty sposób uświadomić mieszkańców Chorzowa o chlubnej historii Górnego Śląska. Z jego inicjatywy na ulicy Wolności, głównym deptaku miasta, zawisło 50 górnośląskich flag. To co na co dzień można obserwować w Barcelonie, gdzie na każdej ulicy powiewają flagi Katalonii po raz pierwszy w takiej skali wydarzyło się w Polsce. – Trzeba korzystać z wszelkiej sposobności aby mieszkańcy poznali historię, której nasze miasto jest nierozerwalną częścią, aby wiadomości o przedwojennym śląskim sejmie, skarbie oraz policji, nie były wstydliwie skrywane – mówi Krzysztof Szulc, chorzowski radny z ramienia RAŚ. – Celebrujmy wspólnie piękną kartę w dziejach Górnego Śląska i całej Rzeczpospolitej Polskiej a także popularyzujmy naszą historię i regionalne barwy – dodaje Szulc.

To nie jedyny pomysł Krzysztofa Szulca na popularyzację górnośląskiej symboliki. Po trzech lach starań Ruchu Autonomii Śląska w Chorzowie i Krzysztofa Szulca, chorzowskiego radnego RAŚ, dziś odsłonięto witacze „po naszymu” . Na razie tylko na jednym ale jak zapowiada radny to dopiero początek. – Na ośmiu już istniejących pojawią się powitania i pożegnania w naszym języku a na planowanych sześciu też pojawią się te napisy. Fest nos to raduje i gwarantujymy, że to jeszcze niy koniec – mówi Szulc.

 

 

 

jacek_tomaszewski_bio

 

Jacek Tomaszewski

Comments

comments