Górnośląskie zbliżenia katowicko – opolskie
3 kwietnia 2016
0

W lutym Henryk Mercik – jako członek zarządu województwa śląskiego odpowiedzialny między innymi za kulturę – nawiązał współpracę z Grzegorzem Sawickim, który za podobne tematy odpowiada w województwie opolskim.

To pierwsze takie robocze spotkania pomiędzy zarządami obu górnośląskich województw i nadzieja na bliższą współpracę na niwie naszego wspólnego dziedzictwa. Owocem dwóch spotkań – pierwszego w Opolu i rewizyty w Katowicach – są konkretne projekty, których szczegóły będą w najbliższym czasie dopracowywać przedstawiciele odpowiednich instytucji. Jednym z takich przedsięwzięć z pewnością będzie nawiązanie ścisłej współpracy między Teatrem Śląskim z Katowic i Teatrem im. J. Kochanowskiego z Opola.

Województwa szykują również ważne wydawnictwo na rok 2019 – setną rocznicę pierwszego powstania śląskiego – nowy Leksykon Powstań Śląskich. W opracowaniu naukowym współdziałać będą Instytut Śląski oraz Instytut Badań Regionalnych. Za rzetelne i pogłębione badania odpowiadać będą dr Bernard Linek i prof. Ryszard Kaczmarek. W przedstawieniu historii powstań nie można pominąć dwóch muzeów poświęconych tym wydarzeniom, które zebrały już znaczący materiał faktograficzny oraz mają doświadczenie w przystępnym prezentowaniu wydarzeń sprzed prawie wieku – mowa o Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Współpraca na polu kultury to pierwszy krok na drodze do naprawienia ogromnego błędu sprzed 17 lat, jakim było nieuwzględnienie w nowym podziale administracyjnym historycznych granic Górnego Śląska. Górnośląskie ziemie znalazły się w granicach dwóch województw: śląskiego i opolskiego. Co gorsza, w okresie rozdzielenia województwa zupełnie się od siebie odwróciły: władze w Katowicach skierowały oczy w stronę Krakowa, Opole wydaje się zaś zapatrzone we Wrocław. Dopiero teraz, dzięki osobistemu zaangażowaniu marszałków Mercika i Sawickiego, pojawiła się nadzieja na pewne zbliżenie i realizację wspólnych celów.

Zaplanowano podpisanie oficjalnego listu intencyjnego, później marszałkowie wręczą Nagrody Teatralne „Złota Maska” za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej.

 

natalia_pinkowska_profil

 

 

Natalia Pińkowska

 

 

 

 

Foto: Robert (flickr.com) / (CC BY-NC-ND 2.0)

Comments

comments