Napisz jednoaktówkę po śląsku
18 października 2016
0

Imago Public Relations, Katowice Miasto Ogrodów, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach oraz Gazeta Wyborcza rozpoczynają szóstą edycję konkursu na „Jednoaktówkę po śląsku”.

Na konkurs wpłynęło dotąd ponad 200 prac konkursowych, ukazało się pięć książek z najlepszymi jednoaktówkami, audiobook z trzema zwycięskimi dramatami z 2013 roku, dwie jednoaktówki doczekały się realizacji na profesjonalnych scenach teatralnych a kilkanaście na amatorskich.

– Ogłaszając konkurs „Jednoaktówka po śląsku” chcieliśmy się przekonać, czy możliwe jest za pomocą śląskiego języka, czy jak chcą inni śląskiej gwary, godki, czy dialektu, wyrażanie emocji, intymnych uczuć, czyli tak ważnej i potrzebnej prawdy emocjonalnej zawartej w dialogach, monologach, a to są przecież najważniejsze składowe każdej formy dramatopisarskiej. I udało się. Okazało się, że język, który słyszymy na co dzień na ulicach, w sklepach, miejscach publicznych i coraz częściej w urzędach, może być transmiterem znaczeń i emocji wydawałoby się zarezerwowanych tylko dla „prawdziwego” języka. Śląska gwara kojarzona jednoznacznie z post proletariackim gettem etnograficznym, skazana, dla bezpieczeństwa, na funkcjonowanie marginalne i użytkowe w utwierdzaniu wizerunku Ślązaka wywijającego kuflem piwa i zagryzającym to piwo kęsem krupnioka, okazała się być, w lekturze konkursowym jednoaktówek, materiałem językowym niezwykle plastycznym i jakże bogatym w konstruowaniu znaczeń, metafor, skrótów myślowych, niedopowiedzeń. To już nie tylko godka tak wdzięczna w kleceniu dowcipów, ale język za pomocą którego, jak się okazało, autorzy opowiadali historie śmieszne i zabawne, przejmujące i wzruszające – tak jak robią to dramatopisarze na całym świecie posługując się swoim językiem, gwarą, godką, dialektem – jak zwał, tak zwał. – komentuje Ingmar Villqist, dramaturg i juror konkursu na „Jednoaktówkę po śląsku”.

Organizatorzy zapraszają do nadsyłania prac na adres mailowy: jednoaktowka@imagopr.pl. Tematyka dowolna, ale muszą być napisane po śląsku, mieć formę jednoaktówki i maksymalnie 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Termin nadsyłania prac do 7 listopada, wyniki zostaną ogłoszone podczas gali w Teatrze Korez 8 grudnia.

Szczegóły i regulamin na: www.imagopr.pl

Comments

comments