Konstanty Wolny patronem szkoły. Witacze będą czyste.
29 listopada 2016
0

Właśnie mija dwa lata od kiedy mieszkańcy Chorzowa zdecydowali się zagłosować na listę Ruchu Autonomii Śląska w naszym mieście. Udało nam się wprowadzić do Rady Miasta dwóch radnych, naszemu koledze w okręgu centrum zabrakło 7 głosów by RAŚ miał jeszcze większa reprezentację w Radzie. Od początku naszej działalności skupialiśmy się na promowaniu  śląskości i idei samorządności w jej najwyższej formie jaką jest autonomia.

Udało nam się zaprosić do Chorzowa Super Hanysa, którego przygody mogą państwo śledzić w miesięczniku twój Chorzów. Organizujemy dzień śląskiej fany, promujemy godka, organizujemy  spotkania, prezentacje wszystko to związane z naszym Górnym Śląskiem.

Moim marzeniem w czasie trwania kadencji  było docenienie Sejmu Śląskiego, idei autonomii czy wybitnych Ślązaków, o których tak mało lub prawie wcale się nie  mówi. Jest sukces i to od razu takiego formatu!

Konstanty Wolny patronem szkoły

Oficjalnie patronem szkoły numer 15 od kilku dni jest Marszałek Sejmu Śląskiego, współautor statutu organicznego

Dzięki moim staraniom patronem SP nr 15 został marszałek Konstanty Wolny.  Foto: RAŚ Chorzów
Dzięki moim staraniom patronem SP nr 15 został marszałek Konstanty Wolny. Foto: RAŚ Chorzów

dla autonomicznego województwa śląskiego Konstanty Wolny. Jest to dla mnie osobiście wielka satysfakcja bo to ja zaproponowałem tę kandydaturę, co jednak nie wystarczyło by mnie zaprosić na oficjalne uroczystości związane nadaniem imienia szkole. Mam nadzieję jednak, że  grono pedagogiczne  i dyrekcja szkoły będą już teraz wiedzieć kim był ten wielki Ślązak.

Najważniejsze jednak jest to by młodzi Górnoślązacy, uczniowie tej szkoły, mieszkańcy naszego Chorzowa mieli okazję  zapoznać się z historią naszego regionu. Dla mnie największą satysfakcją i motorem napędowym jest to, że pamięć skrzętnie ukrywana lub nawet zakazana wychodzi na światło dzienne. Tak właśnie mam zamiar nadal działać.

Na Cwajce  we szkołach po naszymu

Jako chorzowski Ruch Autonomii Śląska nigdy nie odmawiamy pomocy przy organizacji imprez dla najmłodszych w naszym mieście. Tym większą frajdę mamy gdy imprezy organizowane w szkołach nawiązują do śląskości czy naszej godki. Taką imprezę w ostatnim czasie organizowano w zespole szkół integracyjnych przy ulicy Piotra na Cwajce. Jak mówi Pani Jolanta Dudzik: oprócz występów artystycznych po śląsku uczniowie mieli zadania do rozwiązywania. I tak np. trzeba było przetłumaczyć na śląski tytuły filmów albo ułożyć opowiadanie z użyciem języka śląskiego. Czyli bajtle przy okazji obchodów patrona swojej szkoły mieli dzień śląski . Gry zabawy quizy opowiadania wszystko po naszymu serce się cieszy, że dzieci chcą a nauczyciele sami od siebie angażują się i poświęcają swój wolny czas by coś tak fajnego zorganizować. Tutaj należą się podziękowania Panu Rafałowi Adamusowi, który przekazał Ślabikorze, czyli śląskie elementarze na nagrody. My jako koło zasponsorowaliśmy drobne upominki dla wszystkich uczestników.

Witacze wypucujōm

Z bieżącej działalności w Radzie na ostatnim posiedzeniu zwróciłem uwagę na oszpecone bazgrołami witacze. To wizytówka naszego miasta przy wjeździe ludzie widzą  po Ślōnsku  napisane: „Mo wos rod”, „Chowcie się” a pod spodem jakieś paskudne bohomazy . Tak u nos to niy pasuje, skoro to mo być wizytówka to niech wygląda to tak jak na to zasługuje nasze górnośląskie miasto, czyli do porządku czysto i schludnie.

Otrzymałem odpowiedz na interpelację dotyczącą witaczy. Odpowiednie służby do 14 listopada oczyszczą witacze a w budżecie na przyszły rok przewidziany jest montaż kolejnych oraz LEDowe podświetlenie już istniejących, czyli bydzie zrobione po naszymu czysto schludnie i do porządku jak to na Górnym Śląsku zawsze było.

krzysztof-szulc

 

Krzysztof Szulc, RAŚ, Radny Miasta Chorzów

Comments

comments