Wystawa ślōnskich betlyjek w Muzeum Górnośląskim
30 listopada 2016
0

Na Śląsku stawianie szopki stało się corocznym zwyczajem świątecznym w pierwszej połowie XVII wieku, praktykowanym głównie przez zakony. Niedługo później stajenka trafiła do domów arystokracji, a w wieku XVIII zagościła w domach mieszczan i ludności wiejskiej.

Mimo upowszechnienia produkcji masowej, w wielu śląskich domach przetrwał zwyczaj własnoręcznego wyrobu betlejek – ludowych arcydzieł. Ich przykłady będzie można od połowy grudnia podziwiać w Muzeum Górnośląskim.

Zazwyczaj niewielkich rozmiarów, statyczna, tworzona w oparciu o przekaz ewangeliczny śląska betlejka (betlejemka) składa się zwykle z drewnianej konstrukcji przypominającej szałas oraz z figur. Jej centralny punkt stanowi żłóbek z Dzieciątkiem, przy którym czuwają Maryja i Józef. Towarzyszą im Trzej Królowie, pastuszkowie oraz zwierzęta – najczęściej owce, osiołek, wół, rzadziej wielbłąd.

Obecnie szopka bożonarodzeniowa, wyparta przez choinkę, jest coraz rzadziej ustawiana w mieszkaniu, ale stanowi nieodzowną dekorację kościołów w okresie Bożego Narodzenia.

Na wystawie Ślonsko betlyjka zaprezentowane zostaną wyjątkowe betlejki ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, z których najstarsza została wykonana na przełomie XIX i XX wieku, a najmłodsze – w latach 90. ubiegłego stulecia. Dla porównania zwiedzający zobaczą również kilka szopek przygotowanych przez górali oraz szopkę krakowską.

Wystawa, przygotowana przez Annę Grabińską-Szczęśniak, zostanie zaprezentowana w przestrzeni stałej wystawy etnograficznej Z życia ludu śląskiego w XIX–XX wieku i potrwa od 15 grudnia br. do 2 lutego 2017 roku. Uzupełniona zostanie o zbiory nawiązujące do przygotowań świątecznych i Wigilii.

Wystawę można zwiedzać także w drugi dzień świąt, 26 grudnia (poniedziałek) w godzinach 11.00–17.00.

Wernisaż: 15 grudnia 2016 (czwartek), godz. 17.00

Czas trwania wystawy: 15 grudnia 2016–2 lutego 2017

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2

 

Zdjęcie: Betlejka ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, fot. Witalis Szołtys

Comments

comments