RAŚ apeluje o organizację szczytu klimatycznego na Górnym Śląsku
13 grudnia 2016
0

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Janusz Wita i radny miasta Katowice Marek Nowara zaapelowali dziś do rządu i prezydenta miasta Katowice o organizację szczytu klimatycznego COP24 na Górnym Śląsku.

– Organizacja szczytu klimatycznego daje możliwość dialogu w regionie górniczym z osobami wpływającymi na politykę klimatyczną, politykę dekarbonizacji oraz pokazanie światu, że można wydobywać węgiel w sposób zrównoważony, bez znacznej ingerencji w środowisko – tak jak robimy to na Górnym Śląsku – mówi Janusz Wita.

Zdaniem RAŚ to także szansa na nowe otwarcie procesu restrukturyzacji sektora górniczego. – COP to bardzo rzadka szansa na ogromną promocję regionu na świecie, to możliwość pojawienia się nowych inwestorów. Organizacja szczytu na Górnym Śląsku pokaże, że jesteśmy regionem wielkich wydarzeń – mówi Wita.

Radni RAŚ proponują by konferencja odbyła się w Katowicach, m.in. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. – Jutro złożymy interpelację, w której zaapelujemy do Prezydenta Krupy by podjął działania mające na celu organizację szczytu klimatycznego w Katowicach. W naszym przekonaniu Prezydent Krupa powinien wraz z władzami województwa aktywnie zabiegać o organizację szczytu w rzadzie. To ogromne wydarzenie skutkowało by wieloma pozytywnymi rezultatami dla naszego miasta – mówi radny miasta Katowice, Marek Nowara.


Oświadczenie RAŚ:

W roku 2018 Rzeczpospolita Polska będzie gospodarzem Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (UN FCCC). Ruch Autonomii Śląska apeluje o organizację szczytu klimatycznego na Górnym Śląsku.

Zwracamy się z tym wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów oraz do władz Katowic i województwa śląskiego, których zaangażowanie jest niezbędne dla pozyskania tego prestiżowego wydarzenia dla naszego regionu. W szczycie COP bierze udział wiele tysięcy gości z kilkudziesięciu państw świata. Dotychczas międzynarodowe konwencje o podobnej randze, odbywające się głównie w Warszawie, umożliwiły stolicy Polski zbudowanie wizerunku silnego europejskiego centrum konferencyjnego. W 2018 przed podobną szansą stanąć mogą Katowice.

Stolica województwa śląskiego dysponuje niezbędną infrastrukturą konferencyjną (Międzynarodowe Centrum Kongresowe), hotelową oraz transportową, wymaganą przy organizacji takiego wydarzenia. Pozyskanie szczytu klimatycznego ONZ dla Katowic oznaczałoby jednak nie tylko promocję lokalnych przestrzeni konferencyjnych, ale przede wszystkim dałoby możliwość pokazania światu regionu w trakcie transformacji z gospodarki opartej na węglu do gospodarki nowoczesnej, w której węgiel jest jednym z elementów wspierających rozwój ekonomiczny w zrównoważony sposób.

Organizacja szczytu COP24 w centrum tak zurbanizowanego obszaru jakim jest Województwo Śląskie pozwoli zmienić wizerunek regionu, na którym nadal ciążą skojarzenia z tradycyjnym przemysłem. Będzie szansą na pokazanie zrównoważonego górnictwa w Polsce jako uzupełnienia dla rozwiniętej gospodarki opartej o dostępne surowce, wpłynie także pozytywnie na postrzeganie węgla na forum ONZ.

Zarząd

Ruchu Autonomii Śląska


Comments

comments