Ślōnski Mikołoj. RAŚ przypomina o górnośląskich tradycjach.
15 grudnia 2016
0

W grudniu działacze RAŚ z Rybnika i Siemianowic Śląskich zorganizowali wydarzenie „Śląski Mikołaj”.

Działacze rybnickiego Ruchu Autonomii Śląska już po raz drugi przypomnieli o tym, że Święty Mikołaj odwiedza dzieci na Górnym Śląsku właśnie tego dnia, bowiem w wigilię, zgodnie z tradycją, górnośląskie dzieci otrzymują geszynki od Dzieciątka.

slaskimikolajrybnikTym razem jednak aktywiści postanowili postawić na kolędy. Padło na bodaj najpowszechniejszą z nich czyli „Cicha Noc”. Utwór przetłumaczył Stanisław Neblik, rybniczanin piszący po śląsku. W rolę Mikołaja rozdającego bombony do których dołączone były teksty kolęd, wcielił się Marek Cebula, rybnicki autonomista, który zachęcał dzieci i dorosłych do nauczenia się tekstu utworu i odśpiewania go przy wigilijnym stole.

„To od nas, Górnoślązaków, zależy to czy nasza kultura przetrwa. Język, który przestaje być językiem mówionym, używanym na co dzień, staje się językiem martwym. Jeśli młodzi ludzie nie będą znali naszej kultury, mowy i tradycji, oznacza to, że nikt im tej spuścizny nie przekazał. Przy okazji takich wydarzeń chcemy pokazać, że śląskość może być – a przede wszystkim jest – atrakcyjna” – zaznacza Marek Cebula, organizator wydarzenia.

8 grudnia, na rynku w Siemianowicach Śląskich miejscowe dzieci także miały okazję spotkać Mikołaja.

Ty razem jednak, ulubiony święty wszystkich bajtli nie był typowym przebierańcem jakich wówczas wielu krążyło po ulicach śląskich miast. Tego dnia wyraźnie bowiem zaakcentowane zostały regionalne akcenty, co wyrażało się m.in. w stroju głównego gościa, który miał żółto-niebieskie szaty odwołujące się do tradycyjnych barw Górnego Śląska.

Licznie przybyłym najmłodszym rozdane zostały śląskie bombony oraz drobne gysznki . Warunkiem otrzymania tych drugich, było jednak poprawne odgadnięcie znaczenia śląskiego słówka, przyczepionego do każdego cukierka. Zabawa przyciągnęła kilkadziesiąt najmłodszych mieszkańców Siemianowic wraz z rodzicami i zorganizowana została przez siemianowickie koło RAŚ oraz stowarzyszenie Ślunsko Ferajna.

Comments

comments