RAŚ przeciwko likwidacji szpitala w Murckach
3 lutego 2017
0

– Winę za złą sytuację szpitala w Murckach ponosi miasto. Teraz uciekają od odpowiedzialności – mówią jasno radni Ruchu Autonomii Śląska.

Szpital w Murckach do likwidacji

Od kilku miesięcy pracownicy, pacjenci i mieszkańcy katowickiej dzielnicy Murcki prowadzą rozpaczliwą walkę z Urzędem Miasta Katowice o uratowanie szpitala w Murckach.

– Nie ulega wątpliwości, że sytuacja szpitala w Murckach jest zła. Winę ponosi za to miasto, które przez lata nie dbało o doinwestowanie placówki oraz nie wdrożyło programu naprawczego. Natomiast obecna propozycja połączenia placówki z Centrum Medycznym w Ochojcu jest zwyczajnie uciekaniem od odpowiedzialności za zaistniałą sytuację – mówi Aleksander Uszok, radny Katowic z Ruchu Autonomii Śląska. Zdaniem radnego miasto pozbywa się problemu, nie oglądając się na interes mieszkańców. – Miasto nie jest w stanie zapewnić dotychczasowego poziomu dostępności do usług dla osób dotąd korzystających z oferty murckowskiej placówki. Miasto nie jest również w stanie, wbrew zapewnieniom Prezydenta, zagwarantować ciągłości zatrudnienia. A to ostatni tak poważny pracodawca w tej dzielnicy – dodaje Uszok.

Radni RAŚ w obronie szpitala

Jak mówi radny Murcki jako dzielnica od lat są niedoinwestowane, co przekłada się na stałe obniżanie standardu życia mieszkańców tej konsekwentnie wyludniającej się dzielnicy. Przez kilkanaście lat projekty inwestycyjne zgłaszane przez mieszkańców były odrzucane, co uzasadniano wydatkami miast w centrum. Ale po zakończeniu przebudowy centrum sytuacja Murcek w żadnym stopniu nie uległa poprawie – wprost przeciwnie, wystarczy spojrzeć na projekt budżetu na ten rok. Znów ważniejsze są inne sprawy obok – jak chociażby łącznik drogowy z Kostuchny za 18 milionów, który do końca zakorkuje ulicę Kołodzieja w Murckach.

W sprawie szpitala radni RAŚ, Aleksander Uszok i Marek Nowara zaapelowali podczas ostatniej sesji Rady Miasta do prezydenta: Decyzja w sprawie szpitala murckowskiego jest sprawdzianem, jakie znaczenie mają Murcki i mieszkańcy dzielnicy dla Prezydenta. Uważamy, że ta jedna z najpiękniejszych dzielnic naszego miasta o wspaniałych tradycjach, pięknej architekturze zasługuje na wysiłek i zaangażowanie miasta i Pana prezydenta. Dlatego jako radni miejscy Ruchu Autonomii Śląska apelujemy, aby to miasto wzięło na siebie obowiązek naprawy sytuacji w murckowskim szpitalu a nie próbowało w łatwy sposób uciec od odpowiedzialności.

Zdjęcie dzięki uprzejmości portalu infokatowice.pl

Comments

comments