RAŚ ufunduje tablicę pamięci o Tragedii Górnośląskiej
13 lutego 2017
0

18 lutego o godzinie 18:30 w katowickim kościele św. apostołów Piotra i Pawła nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej ofiarom Tragedii Górnośląskiej. Tablicę ufundował Ruch Autonomii Śląska a mszy św. przewodniczyć będzie arcybiskup Wiktor Skworc.

Tragedia Górnośląska obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska. Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego.

– Tablica upamiętniająca wszystkie ofiary Tragedii Górnośląskiej znajdzie się w murach kościoła, który w 1945 roku pełnił funkcję katowickiej katedry. To jasny znak, nie tylko dla wiernych kościoła rzymsko-katolickiego, że dramat mieszkańców Górnego Śląska jest ważną częścią regionalnej pamięci, choć nie znalazł uznania w oczach autorów podręczników, z których uczą się nasze dzieci – mówi przewodniczący RAŚ, Jerzy Gorzelik.

Uroczystość odbędzie się 18 lutego 2017 r. o godzinie 18.30 w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach przy ulicy Mikołowskiej 32. Na godzinę 19.45 zapraszamy do Domu Śląskiego, przy ul. Stalmacha 17, gdzie przy kołoczu i kawie pan dr Leszek Jodliński opowie o swoim tłumaczeniu i opracowaniu „Dzienników księdza Franza Pawlara”.

Comments

comments