21 szpitali do zamknięcia?
17 lutego 2017
0

Najlepszym szpitalom na Śląsku grozi likwidacja. Piekarska urazówka czy siemianowicka oparzeniówka bez kontaktu. Czy PiS chce zamknąć śląskie szpitale?
PiS szykuje reformę służby zdrowia. Zakłada ona utworzenie sieci szpitali, który określany byłby jako System PSZ, czyli innymi słowy Podstawowe Szpitalne Zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej. Placówki zdrowia objęte systemem zostaną przyporządkowane do 6 poziomów zabezpieczenia ze wskazaniem profilów działalności oraz po spełnieniu ściśle określonych kryteriów.
Szpitale bez kontraktów
– Jest sporo problemów z siecią szpitali. Ten pomysł wymaga zmiany – mówił w wywiadzie dla Radia Piekary poseł Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Sośnierz. – Wprowadzenie tej ustawy w obecnym kształcie mogłoby spowodować pogorszenie dostępu do świadczeń medycznych – dodaje Sośnierz.

Coraz częściej słyszy się o likwidacji szpitali. Na Śląsku niepewny jest los 21 placówek. Foto: infokatowice.pl

Planowana przez ministra Radziwiłła reforma systemu ochrony zdrowia przewiduje, że finansowanie z publicznych środków będą miały tylko placówki, które znajdą się w sieci. Zdaniem byłego prezesa NFZ sieć szpitali jest nieczytelna co do intencji. – Z tej ustawy wypada szereg oddziałów i cała niepubliczna służba zdrowia. Wolałbym żeby powstała sieć szpitali wojewódzkich, tych wysokospecjalistycznych – mówi Sośnierz.
– Z najwyższym niepokojem stwierdziliśmy, że znakomite szpitale działające w woj. śląskim – w tym oparzeniówka w Siemianowicach, urazówka w Piekarach czy Katowickie Centrum Onkologii nie spełniają kryteriów i miałyby nie znaleźć się w sieci – alarmują politycy opozycji. W sumie na Śląsku zagrożony jest los 21 szpitali.
Pacjent będzie kosztem
To nie jedyny mankament proponowanej zmiany. Zdaniem Andrzeja Sośnierza ustawa wprowadza złe rozwiązania finansowe. – Tym, którzy znajdą się w sieci obiecano, że będą otrzymywać budżet poza konkursem.
To powoduje zmianę pozycji pacjenta – uważa Sośnierz. W obecnym system finansowania szpital otrzymuje pieniądze dopiero po wyleczeniu pacjenta, dlatego szpitale są pacjentami zainteresowane. – W sytuacji gdy szpital będzie miał pieniądze wcześniej pacjent stanie się kosztem – mówi Sośnierz. – Im mniej wyleczymy, im mniej wydamy tym więcej szpital będzie miał na własne potrzeby i funkcjonowanie – tłumaczy.
Kłopoty w przychodniach
Od 1 stycznia 2018 roku przestanie też istnieć Narodowy Fundusz Zdrowia. Zastąpi go Narodowa Służba Zdrowia, która będzie podlegać ministerstwu. To nie jest dobre rozwiązanie.
– Z tym, że trzeba zmienić NFZ się wszyscy zgadzają. Problem w tym, co go ma zastąpić. Jeśli to mają być wydziały zdrowia u wojewody, to to nie będzie lepiej – mówi Sośnierz. Wydziały zdrowia wojewody miałyby podlegać bezpośrednio ministrowi. – Takiej centralizacji nikomu nie życzę. Po prostu minister nie da rady wszystkim zarządzać – mówi Sośnierz.
Na planowaną nowelizację służby zdrowia z niepokojem patrzą także dyrektorzy niepublicznych przychodni. – Niewiele wiadomo ale likwidacja NFZ nas przeraża. Nie wiadomo z kim będziemy podpisywać kontrakty – mówi dyrektor jednej z przychodni na Śląsku.
Dyrektorzy śląskich niepublicznych placówek zwracają też uwagę, że na Śląsku mamy najniższy poziom odpłatności za usługi medyczne. Największy jest oczywiście w Warszawie i ścianie wschodniej. – Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ilość pacjentów, których obsługujemy to tych pieniędzy zawsze jest za mało – mówi nasz rozmówca.
Kto miałby płacić za usługi po likwidacji NFZ? – Różne chodzą słuchy, albo wydziały wojewody albo miasto. Tak naprawdę nic jeszcze nie wiemy – mówi dyrektor jednej z placówek.
Co czeka pacjentów?
Obecnie projekt zmiany ustawy o służbie zdrowia jest poddawany konsultacjom. Ministerstwo zapowiedziało, że do końca marca przedstawi gotowy projekt.
Do tego czasu pacjenci mogą tylko przypuszczać co ich czeka.
Lista szpitali, które mogą znaleźć się poza siecią:
1. Beskidzki Zespół Leczniczo – Rehabilitacyjny Szpital Opieki Długoterminowej w Jaworzu
2. Centrum Leczenia Oparzeń im. dr S. Sakiela w Siemianowicach Śląskich
3. Centrum Psychiatrii im. dra Czumy w Katowicach
4. Katowickie Centrum Onkologii
5. Ośrodek Leczniczo – Rehabilitacyjny Buczę w Górkach Wielkich
6. Ośrodek Leczniczo – Rehabilitacyjny „Pałac Kamieniec” w Kamieńcu – Zbrosławicach
7. Ośrodek Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży w Orzeszu
8. Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku
9. „Repty” Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. J. Ziętka w Tarnowskich Górach
10. Szpital Chorób Płuc w Siewierzu
11. Szpital Kolejowy w Wilkowicach – Bystrej
12. Szpital Psychiatryczny w Toszku
13. Śląskie Centrum Rehabilitacyjno – Uzdrowiskowe im. dr A. Szebesty w Rabce – Zdroju
14. Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. J. Ziętka w Ustroniu
15. Śląskie Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Ustroniu
16. Uzdrowisko Goczałkowice – Zdrój
17. Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Zakład Opiekuńczo – Leczniczy w Gorzycach
18. Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr J. Daaba w Piekarach Śląskich
19. Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im. dr E. Cyrana w Lublińcu
20. Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Jastrzębiu–Zdroju
21. Wojewódzkie Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej.

 

Jacek Tomaszewski 

Comments

comments