RAŚ chce szczytu klimatycznego ONZ na Śląsku
24 lutego 2017
0

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Janusz Wita i radny miasta Katowice Marek Nowara apelują do rządu i prezydenta miasta Katowice o organizację szczytu klimatycznego COP24 na Górnym Śląsku. 24 sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych (COP24) to najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej.

Organizacja szczytu klimatycznego daje możliwość dialogu w regionie górniczym z osobami wpływającymi na politykę klimatyczną – mówi Janusz Wita z Ruchu Autonomii Śląska, wiceprzewodniczący sejmiku. Foto: Arron Hoare / CC BY-NC-ND 2.0

– Organizacja szczytu klimatycznego daje możliwość dialogu w regionie górniczym z osobami wpływającymi na politykę klimatyczną – politykę dekarbonizacji oraz pokazanie światu, że można wydobywać węgiel w sposób zrównoważony, bez znacznej ingerencji w środowisko – tak jak robimy to na Górnym Śląsku – mówi Janusz Wita.

Zdaniem RAŚ to także szansa na nowe otwarcie procesu restrukturyzacji sektora górniczego. – COP to bardzo rzadka szansa na ogromną promocję regionu na świecie, to możliwość pojawienia się nowych inwestorów. Organizacja szczytu na Górnym Śląsku pokaże, że jesteśmy regionem wielkich wydarzeń – mówi Wita.

Radni RAŚ proponują by konferencja odbyła się w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. – Złożyliśmy w tej sprawie interpelację do Prezydenta Krupy by podjął działania mające na celu organizację szczytu klimatycznego w Katowicach. W naszym przekonaniu Prezydent Krupa powinien wraz z władzami województwa aktywnie zabiegać o organizacje szczytu w centrali. To ogromne wydarzeni skutkowało by wieloma pozytywnymi rezultatami dla naszego miasta – mówi radny miasta Katowice, Marek Nowara.

 

Jacek Tomaszewski

Comments

comments