Rada Górnośląska musi rozmawiać o przyszłości Śląska
13 marca 2017
0

– Będę zapraszać do współpracy każdego, kto jest tą współpracą zainteresowany – z Natalią Pińkowską, nową przewodniczącą Rady Górnośląskiej rozmawia Radosław Marczyński.

Radosław Marczyński: Jak dużym wyzwaniem jest dla Pani stanowisko przewodniczącej Rady Górnośląskiej?

Natalia Pińkowska: Czuję dużą odpowiedzialność i różnorodne oczekiwania, ale z drugiej strony mam pewien komfort: zadania przewodniczącej Rady w zasadzie nie są twardo i ściśle zdefiniowane, więc mam duży wpływ na to, w jakim stylu będziemy prowadzić nasze obrady. Jestem przekonana, że Rada potrzebuje nowego otwarcia: daję sobie kilka miesięcy na wypracowanie nowego kierunku działań.

Pińkowska: Nie chciałabym zamykać się w temacie etniczności, języka regionalnego. Dobrze, żebyśmy porozmawiali o jakości życia w tym regionie.
Foto: Archiwum prywatne

– Co do tej pory osiągnęła RG?

– Udało się stolarzyć pewną platformę dialogu i współpracy dla różnych górnośląskich organizacji. Różnice między

poszczególnymi z nich istnieją i będą istnieć. Udało się jednak wypracować pewne modus vivendi i pokazać, że mimo wspomnianych różnic regionalne środowiska potrafią zjednoczyć się i działać na rzecz wspólnych postulatów takich jak wspominana mniejszość etniczna czy język regionalny. Zaangażowanie w walkę o uznanie tych postulatów nie ulegnie zmianie, choć jak wspominałam wyżej chciałabym, żeby spektrum problemów jakimi zajmuje się Rada zostało rozszerzone.

– Jakie stoją przed Radą nowe wyzwania?

– Przede wszystkim musimy sami zbudować prestiż Rady jako reprezentacji interesów różnorodnych, ale otwartych na współpracę środowisk górnośląskich. To Rada powinna nadawać ton dyskusji o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Śląska. Nie chciałabym zamykać się w temacie etniczności, języka regionalnego. Dobrze, żebyśmy porozmawiali o jakości życia w tym regionie: w czasach ułatwionej mobilności to od niej ostatecznie będzie zależeć, kto zechce tu mieszkać i pracować.

– Czy panujący w Polsce klimat polityczny sprzyja integracji środowisk górnośląskich?

– Myślę, że potencjał do współpracy jest zawsze. Są sprawy, które nas łączą i są różnice – polityczne, kulturowe, których nie ma sensu zacierać. Będę zapraszać do współpracy każdego, kto jest tą współpracą zainteresowany.

 

Radosław Marczyński

Comments

comments