Smutne media prawicy
10 maja 2017
0

W Katowicach odbyło się Walne Zgromadzenie European Free Aliance. Zjechało ponad 200 przedstawicieli partii regionalnych z całej Europy. Wydarzenie to nie umknęło dziennikarzom „dobrej zmiany”.

Dziennikarze prawicowych mediów w tradycyjny już sposób wykorzystali przyjazd do Katowic delegatów Wolnego Sojuszu Europejskiego do straszenia Polaków separatystami ze Śląska.

Media primaaprilisowe

– Zwieńczeniem zjazdu było przyjęcie rezolucji, w której członkowie WSE krytycznie odnoszą się do „antyeuropejskiego kursu władz Rzeczypospolitej Polskiej”, a także zapewnienie o poparciu dla idei referendum niepodległościowego na Górnym Śląsku, którego przeprowadzenie, w przypadku próby wyjścia Polski z Unii Europejskiej, zapowiedział Ruch Autonomii Śląska – grzmieli dziennikarze tygodnika „Do Rzeczy”.

Foto: Adam Korzeniowski

Wydarzenie nie umknęło także Piotrowi Semce, który kreuje się na warszawskiego specjalistę od spraw śląskich. „RAS wzywa do niepodległościowego referendum na Śląsk w razie Polexitu. Ale jak ktoś nazwie ich separatystami -rozlega się oburzony chór” [pisownia oryginalna] – napisał na Twitterze Piotr Semka.

Do sprawy odniosła się także redakcja „Wiadomości” TVP. W materiale z 3 kwietnia można było usłyszeć: „W Katowicach odbył się zjazd Wolnego Sojuszu Europejskiego”. Organizacji zrzeszającej ugrupowania domagające się autonomii lub niepodległości. Sojusz zaapelował do polskiego rządu o uznanie autonomii Śląska. W dniu zakończenia kongresu Ruch Autonomii Śląska zapowiedział, że w przypadku wyjścia Polski z Unii Europejskiej będzie domagał się referendum niepodległościowego”.

Skąd ta nagła histeria prawicowych mediów i dziennikarzy? Tak się złożyło, że zakończenie zjazdu EFA przypadło na dzień 1 kwietnia. Ruch Autonomii Śląska postanowił skorzystać z okazji i zażartować. Na Facebooku pojawił się wpis: „Zakończony dziś zjazd Wolnego Sojuszu Europejskiego w Katowicach przyjął rezolucję, w której krytycznie odniósł się do antyeuropejskiego kursu władz Rzeczypospolitej Polskiej. Delegaci zapewnili o swoim poparciu dla idei referendum niepodległościowego na Górnym Śląsku, którego przeprowadzenie, w przypadku próby wyjścia Polski z Unii Europejskiej, zapowiedział Ruch Autonomii Śląska.”

Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ, nie jest zaskoczony takim obrotem sprawy. – Miałem niejasne przeczucie, że ktoś złapie się na nasz żart w sprawie referendum. Tak się bowiem składa, że specyficznie rozumiany polski patriotyzm, któremu towarzyszy poparcie dla „dobrej zmiany”, charakteryzuje się również brakiem poczucia humoru – mówi Gorzelik.

Czym naprawdę zajmowali się delegacji EFA?

– Jako członkowie Wolnego Sojuszu Europejskiego (EFA) przyjechaliśmy pomóc Polsce i polskim władzom zrozumieć, że poszanowanie praw obywateli czujących się Ślązakami nie stanowi dla nich żadnego zagrożenia. Powinni uzyskać autonomię, której chcą i na którą zasługują – tak Francois Alfonsi, przewodniczący Wolnego Sojuszu Europejskiego najkrócej podsumował cele 15. Zjazdu EFA.

Autonomia, której przywrócenia od lat domagają się Ślązacy, wciąż pozostaje postulatem bez odpowiedzi z Warszawy. Właśnie wokół niej skupiała się tematyka tegorocznego zgromadzenia, na który przyjechało ponad 200 delegatów z 21 krajów, w tym 5 europarlamentarzystów.

Tegoroczny zjazd Wolnego Sojuszu Europejskiego poświęcony był w głównej mierze staraniom Ślązaków o odzyskanie autonomii. Foto: Adam Korzeniowski

Przyjęto oświadczenie, w którym państwo polskie zostało wezwane do poszanowania podstawowego prawa do samostanowienia, a także do ogólnoeuropejskiej praktyki uznania mniejszości śląskiej. Jednocześnie Polska została wezwana do podjęcia konkretnych kroków na drodze do decentralizacji państwa i przywrócenia autonomii na Górnym Śląsku.

Delegaci omawiali również ważne tematy związane z przyszłością Unii Europejskiej jako całości w obliczu Brexitu, kryzysu migracyjnego oraz potrzeby zapewnienia zrównoważonego rozwoju i dostarczania czystej energii. Uzgodniono, że EFA jeszcze mocniej zaangażuje się w kształtowanie polityki na tym polu. Znajdzie to również odzwierciedlenie w Manifeście Wyborczym na wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku, którego podstawy powstały właśnie w Katowicach.

Na dorocznym zjedzie w szeregi EFA przyjęto trzy nowe partie: Oljka (Słoweńska Istria), Inseme (Korsyka) i Patrie Furlane (Friuli, Włochy). Tym samym liczba organizacji członkowskich Wolnego Sojuszu Europejskiego wzrosła do 49. Przyjęto wnioski i uchwały o poparciu dla ludności Zachodniej Sahary, Kurdów i Palestyńczyków, inne dokumenty dotyczące zrównoważonego rozwoju, suwerenności energetycznej regionów oraz innych spraw o zasięgu zarówno regionalnym, jak i ogólnoeuropejskim.

 

Jacek Tomaszewski

Comments

comments