Baskowie na Cichej 6
12 maja 2017
0

9 czerwca 1937 na stadionie Ruchu Wielkie Hajduki odbyło się spotkanie organizowane przez Śląski Związek Piłki Nożnej naprzeciw siebie stanęły reprezentacje Górnego Śląska i Kraju Basków.

Baskijska reprezentacja została powołana do życia w 1915 roku i była bezdyskusyjnie najlepszą ekipą na Półwyspie Iberyjskim. Przed wizytą  na Górnym Śląsku, Baskowie rozegrali już spotkania w Paryżu i Czechosłowacji, spotkania te były elementem europejskiego tournée tej znakomitej ekipy.

W 80. rocznicę meczu Górnego Śląska z Krajem Basku na stadionie przy Cichej 6 gościła delegacja Basków. Foto: Adam Korzeniowski

Mecz zgromadził na trybunach 12 tysięcy spragnionych emocji sportowych kibiców reprezentacji Górnego Śląska, jednocześnie ciekawych postawy jednej z najlepszych ekip piłkarskich starego kontynentu.

Spotkanie było wyrównane obfitowało w wiele sytuacji podbramkowych, dodatkowo w czasie pierwszej połowy przeszła ulewa i boisko przypominało jedną wielką kałużę. Ostatecznie Ślązacy musieli uznać wyższość swoich baskijskich kolegów przegrywając 3:4. Bramki strzelali dla Basków: Gorostizy, Langara 2, Emilin; dla reprezentacji Górnego Śląska: Wostal 2 (AKS),  Ezi Wilimowski (Ruch Wielkie Hajduki).

Kibice zgromadzeni na stadionie docenili grę piłkarzy obu ekip oklaskując dobre zagrania zarówno swoich piłkarzy jak i gości.

Równo 80 lat po tym wydarzeniu Górnoślązacy i Baskowie spotkali się w tym samym miejscu jednak w zupełnie innych okolicznościach. Przebywający na Kongresie EFA w Katowicach Baskowie zechcieli odwiedzić historyczny obiekt, na którym przed osiemdziesięciu laty spotkały się nasze reprezentacje. Chorzowskie koło Ruchu Autonomii Śląska zaangażowało się w organizację tej wizyty na samym stadionie przygotowując prezenty dla gości z kraju Basków. Przekazaliśmy okolicznościowe wydawnictwa związane z meczem, górnośląskie flagi z naszym Adlerem i garść ciekawostek dotyczących historii jak i dnia dzisiejszego naszej piłkarskiej świątyni zlokalizowanej niezmiennie przy ulicy Cichej.

 

Krzysztof Szulc, RAŚ, radny miasta Chorzów

Comments

comments