20 mln złotych więcej na kulturę
22 maja 2017
0

Wszystkie wojewódzkie instytucje kultury otrzymają dodatkowe fundusze. Taką decyzję podjął sejmik, korygując tegoroczny budżet województwa śląskiego. Nadwyżka trafiająca do kultury to ewenement w ostatnich kilku latach.

– Miejmy nadzieję, że ta tendencja przekazywania większych środków na kulturę niż dotąd, będzie kontynuowana przez kolejne lata. Te ok. 20 mln zł to pieniądze, które pozwolą na rozwój i na „pójście do przodu” z repertuarem, ciekawymi programami i projektami. Nie jest to oczywiście jeszcze kwota marzeń, ale mam satysfakcję, że doceniono kulturę, jej wkład w życie naszego regionu, jej ważną rolę i zdecydowano o pozytywnym podziale pieniędzy. Udało nam się tym samym przełamać nienajlepszą tendencję ostatnich lat w kwestii finansowania kultury. Zatem kończymy ze stagnacją i dajemy naszym instytucjom „zielone światło” do rozwoju, do tworzenia nowości repertuarowych, do zaskakiwania publiczności – podkreśla dr Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Dodatkowe pieniądze otrzymają wszystkie wojewódzkie instytucje kultury (jest ich 19): teatry, filharmonia, opera, orkiestry dęte, chóry i kapele, domy i ośrodki kultury, świetlice, kluby, biblioteki, muzea, instytucje ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

Oczywiście nie wszyscy po równo, gdyż dokonano wyboru priorytetowych projektów i placówek je realizujących. Szczególną uwagę przy podziale środków zwrócono na możliwość tworzenia nowych repertuarów. Stąd priorytetowo potraktowano m.in. Operę Śląską w Bytomiu, Teatr Śląski w Katowicach, Filharmonię Śląską w Katowicach i Teatr Rozrywki w Chorzowie.

– Staraliśmy się rozdzielić pieniądze sprawiedliwie, ale to nie oznacza, że po równo. Placówki repertuarowe muszą mieć szanse na tworzenie nowych propozycji dla publiczności, a nie tylko na fundusze na płace – kontynuuje dr H. Mercik.

Najwięcej, bo ok. 3,7 mln zł otrzyma Opera Śląska w Bytomiu, która w tym roku przygotuje trzy różnorodne premiery: operę klasyczną, spektakl operetkowy i propozycję dla dzieci. Ponad o 3 mln zł zwiększono dotację dla Ars Cameralis Silesiae Superrioris w Katowicach z przeznaczeniem na organizację imprezy otwarcia Stadionu Śląskiego w Chorzowie i udział w organizacji Off Festiwalu, ponad 2 mln zł otrzyma Filharmonia Śląska w Katowicach na organizację dobrze postrzeganego i wpisanego w pejzaż muzyczny Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

Kończymy ze stagnacją i dajemy naszym instytucjom „zielone światło” do rozwoju, do tworzenia nowości repertuarowych, do zaskakiwania publiczności – mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego z Ruchu Autonomii Śląska. Foto: Tomasz Żak, BPUMWŚ

O ok. milion zł zwiększą się także budżety Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego i Teatru Rozrywki w Chorzowie, Biblioteki Śląskiej i Muzeum Śląskiego.

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” dzięki nadwyżce mógł przenieść do Skansenu z Bytomia Bobrka niezwykłą budowlę – drewniany kościółek ewangelicki z 1932 roku, zbudowany z prefabrykowanych elementów oraz zagospodarować teren wokół niego. Dzięki takiemu przedsięwzięciu kościół, który uległ częściowemu pożarowi w 2014 roku, nie zostanie zapomniany, a Skansen zyska nowy obiekt i nową przestrzeń.

Z kolei Instytucja Filmowa „Silesia Film” w Katowicach wyda 200 tys. zł z nadwyżki na rekonstrukcje cyfrowe filmów Kazimierza Kutza, filmów ważnych dla tożsamości śląskiej. 250 tys. zł zostanie przeznaczone na Śląski Fundusz Filmowy, 100 tys. zł na Tydzień Kultury Beskidzkiej.

Z nadwyżki wygospodarowano też środki na organizację otwartego konkursu ofert na zadania publiczne naszego województwa w sferze działań na rzecz zachowania wielokulturowości regionu oraz kultury mniejszości narodowych i etnicznych. O 300 tys. zł więcej zostanie przeznaczone zostanie na ratowanie zabytków. Tym samym łączna kwota na ten  ostatni cel wzrośnie do 800 tys. zł.

Bożena Ferdyn-Janik

Comments

comments