Razem pod żółto-niebieską
5 lipca 2017
0

15 lipca o godzinie 12:00 z placu Wolności w Katowicach po raz 11. ruszy Marsz Autonomii. Największa w regionie manifestacja tożsamości śląskiej, idei autonomii i decentralizacji oraz wielkie rodzinne święto każdego Ślązaka.

W 97 rocznicę przyznania województwu śląskiemu autonomii Ruch Autonomii Śląska organizuje największą manifestację na rzecz realnej samorządności. Będziemy domagać się przywrócenia województwu śląskiemu autonomii oraz powstania Rzeczpospolitej Regionów.

– Tegoroczny Marsz Autonomii odbędzie się pod hasło „Razem pod żółto-niebieską” – zapowiada przewodniczący RAŚ, Jerzy Gorzelik. Pod górnośląskimi barwami wspólnie pomaszerują działacze Ruchu Autonomii Śląska i Związku Górnośląskiego. – Te dwie największe organizacje zapowiedziały niedawno utworzenie śląskiej partii regionalnej. Marsz Autonomii to dobry moment by o tym mówić – dodaje Gorzelik.

W 97 rocznicę przyznania województwu śląskiemu autonomii Ruch Autonomii Śląska organizuje największą manifestację na rzecz realnej samorządności. Będziemy domagać się przywrócenia województwu śląskiemu autonomii oraz powstania Rzeczpospolitej Regionów.

Piknikowa, rodzinna atmosfera, pozytywny przekaz oraz bezpieczeństwo – to podstawowe wyróżniki Marszów Autonomii. Foto: Marcin Lachowicz

 

W wesołej, rodzinnej atmosferze przemaszerujemy ulicami Katowic, by pokazać przywiązanie do Śląska i jego interesów. – Wierzymy, że za swoje w naszym regionie możemy gospodarować dobrze i oszczędnie – mówi Gorzelik.

Tradycyjnie już marsz wyruszy w samo południe, 15 lipca, z Placu Wolności w Katowicach. Przejdzie ulicami 3 Maja, św. Jana, Kochanowskiego i Jagiellońską by zakończyć się na placu Sejmu Śląskiego. Tam odbędą się oficjalne przemówienia. Podczas tegorocznego marszu będziemy ponownie gościć przedstawicieli europejskich regionów. – Każdy Marsz Autonomii to dla mnie wyjątkowe przeżycie – mówi Günther Dauwen, dyrektor European Free Aliance (Wolnego Sojuszu Europejskiego). – Bardzo podoba mi się przyjazna, rodzinna atmosfera marszu i możliwość prezentacji innych regionów w Europie – dodaje.

Po przemówieniach na placu Sejmu Śląśkiego odbędzie się Dzień Górnośląski. W czasie jego trwania będzie można usiąść przy wuszcie i piwie, porozmawiać ze znajomymi, posłuchać muzyki i zaopatrzyć się w górnośląskie gadżety.

Jeśli chcesz, aby nasze podatki zostawały na miejscu. Pragniesz lepszej edukacji dla swoich dzieci, służby zdrowia, która leczy, sprawniejszej komunikacji publicznej, rozwoju regionalnej kultury i języka. Chcesz na Śląsku godnie pracować i żyć. Przyjdź na Marsz Autonomii!

Wyruszamy 15 lipca, w samo południe z placu Wolności w Katowicach!

 

Jacek Tomaszewski

Comments

comments