Siedziba RAŚ w Chorzowie!
7 lipca 2017
0

Czerwiec, jak co roku w naszym kole, jest miesiącem podsumowań, a jest co podsumowywać, bowiem wiele się działo od początku roku. Jednym z ważniejszych wydarzeń w naszym mieście – z punktu widzenia działalności naszego stowarzyszenia – było otwarcie siedziby RAŚ.

Pierwszym miastem, w którym mieliśmy swoją siedzibę był Rybnik, potem przyszedł czas na Katowice, obecnie właśnie w Chorzowie mieści się siedziba naszego stowarzyszenia i to na głównej ulicy miasta – popularnej Wolce. Jest to dla naszego koła wielkie wyzwanie. Staramy się ożywić działalność naszego biura poprzez organizację śląskich spotkań kulturalnych i nie tylko. Mieliśmy już okazję gościć naszego chorzowskiego podróżnika Marcina Kupczaka, jak również w ostatnim czasie odbyło się spotykanie z Marcinem Melonem twórcą Komisorza Hanusika i współtwórcą naszego chorzowskiego Super Hanysa. Mieszkańcy znają go już z komiksu ukazującego się na ostatniej stronie miesięcznika „Twój Chorzów”. W planach powakacyjnych mamy spotkania z przewodniczącym RAŚ Jerzym Gorzelikiem oraz z marszałkiem Henrykiem Mercikiem, czy już w nowym roku z autorką bajek dla dzieci Moniką Kassner. Mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć miejsce, w którym chorzowianie będą mogli spotykać ciekawych ludzi i rozmawiać na interesujące ich tematy.

Z bieżącej działalności w radzie miasta możemy poinformować, że udało nam się doprowadzić do zmiany przepisu dotyczącego osób prowadzących działalność gospodarczą w naszym mieście. Dotychczas właściciele firm wynajmujący lokale miejskie musieli wpłacać dwukrotny czynsz jako „zastaw”. Niejednokrotnie były to tak duże kwoty, że mogły poważnie zakłócić bieżącą działalność firmy. W tym konkretnym przypadku chodzi o Hajduki. Wszyscy widzimy, jak bardzo straszą tam puste witryny sklepów oklejone ogłoszeniami czy pobazgrane sprayami. Rolą władz miasta jako gospodarza jest stwarzanie warunków do prowadzenia działalności, co przekłada się bezpośrednio na wizerunek. Na szczęście Prezydent zdecydował, że przedsiębiorcy prowadzący działalność od dziesięcioleci będą zwolnieni z tego obowiązku i żadnej kaucji wpłacać nie będą musieli.

Otwarcie siedziby RAŚ w Chorzowie to z punktu widzenia działalności naszego stowarzyszenia, najważniejsze wydarzenie czerwca. Foto: Wiktor Franki

Interpelacje

Od początku roku wspólnie z radną Izabelą Nowak zgłosiliśmy 18 interpelacji. Tematyka była różna i zależna od tego, z czym w danym momencie mieszkańcy naszego miasta się do nas zgłaszali. Dominuje problematyka mieszkaniowa. Niestety nasze miasto dysponuje ograniczoną ilością wolnych lokali, a kolejka oczekujących ciągle się wydłuża. Najbardziej dramatyczne sytuacje dotyczą osób niepełnosprawnych, które dodatkowo borykają się z nieprzystosowaniem budynków do ich wymogów i brakiem zrozumienia wśród sąsiadów. Przykre to i smutne, bo nikt zdrowia nie ma zapewnionego na zawsze i wszyscy jesteśmy uzależnieni od losu, a wiele z tych spraw można by załatwić bez ingerencji władz. Wystarczy trochę więcej empatii i dobrej woli.

Metropolia Silesia?

Chciałem jeszcze wspomnieć o naszej czerwcowej Interpelacji dotyczącej powołania Metropolii, a konkretnie tematu nazwy. Nie ukrywam, że jako mieszkańcowi Chorzowa obecna nazwa Śląsko-Zagłębiowska Metropolia mi nie odpowiada. Chorzów jest jednym z miast wchodzących w skład przyszłej Metropolii. Proszę się zastanowić, jak promować za granicą taki łamaniec językowy? Proszę poprosić Włocha czy Niemca o wymówienie czy odczytanie tej „nazwy”. To są sprawy oczywiste. Poza tym już kiedyś było województwo śląsko-dąbrowskie i większości z nas źle się kojarzy. Dodatkowo dochodzą do tego sprawy związane ze sposobem ustalenia tej nazwy. Nie może dochodzić do kuriozalne sytuacji, w której prezydent Sosnowca szantażuje wszystkich groźbą wyjścia i „rozwalenia” całej koncepcji pod warunkiem wstawienia do nazwy niewiele znaczącego Zagłębia. Najciekawsze jest to, że manewr ten mu się po prostu się udaje. Lepiej w tym miejscu nie komentować postawy Prezydenta Katowic i jego „miękkości”. Widocznie lobby sosnowieckie w Katowicach ma się dobrze. W sumie nie jest to dziwne, co widać każdego ranka na trasie z Zagłębia do Katowic. Poniżej zamieszczam treść naszej interpelacji:

Proszę o ustalenie legalności uchwały  w sprawie wyrażenia opinii w kwestii wejścia miasta Chorzów w skład tworzonego na terenie województwa śląskiego związku metropolitalnego, o którym mowa w art. 1 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 9 marca 2017 o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Radni głosowali za powołaniem Metropolii „Silesia”, to samo dotyczy konsultacji społecznych. Mieszkańcy Chorzowa byli informowani o powołaniu „Metropolii Silesia” i w tej sprawie oddawali głosy podczas przeprowadzania konsultacji. Ostatecznie nazwa została zmieniona pod naciskiem prezydenta jednego z miast wchodzących w skład tworzonej Metropolii. Moje pytanie, co w takim układzie z konsultacjami i samą uchwałą? Chorzowianie mogą czuć się wprowadzeni w błąd. Decyzję o nazwie powinni podejmować właśnie mieszkańcy a nie politycy czy urzędnicy”.

 

Krzysztof Szulc 

Comments

comments