Oberschlesien w nowej odsłonie
14 lipca 2017
0

O nowej odsłonie kultowego zespołu Oberschlesien i odrzuceniu obywatelskiego projektu uznania Ślązaków za mniejszość etniczną rozmawiamy z założycielem zespołu, Marcelem Różanką.

 

Jacek Tomaszewski: Kiedy pierwszy raz się spotkaliśmy miało to związek z obywatelskim projektem uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. Wtedy Oberschlesien poparło projekt. Dziś spotykamy się po trzech latach a projekt przepadł. Czujesz rozczarowanie?

Marcel Różanka: Powiem szczerze, że od Ciebie się dowiadują, że przepadło. Coły czas miołech nadzieja, że kajś tam to się tli abo wisi w powietrzu. Jest mi bardzo przykro. Leżalo mi to na sercu i było mi to bliskie. W jakim sensie ktoś może godać, że nie ma kogoś takiego jak Ślonzok. Byli my tu, som i bydymy. I teroz nagle ktoś jednym ruchem zamyko prawo do tego, żeby my mogli powiedzieć że my sam som. To jest przykre.

Oberschlesien, zespół który zdobył serca wielu fanów na Górnym Śląsku i nie tylko rozpadł się. Jako jego założyciel startujesz z nowym projektem. Jakbyś mógł przybliżyć naszym czytelnikom koncepcję.

To w zasadzie nie jest nowy projekt tylko odnowiony, w nowej odsłonie Oberschlesien. Będzie się nazywał Oberschlesien Marcel Różanka.

Czy nowy Oberschlesien też będzie nawiązywał do Śląska?

Ja, jak nojbardzij. I że tak powiem: z premedytacją.

Czyli?

Już nie będzie, że tak powiem takiego granio roz w lewo, roz w prawo, roz do przodku, roz do zadku ino bydzie typisch po ślonsku.

A muzycznie jak będzie wyglądać?

Dużo ludzi bydzie troszka zdziwionych. Chca troszka przy tyj okazji zmienić same brzmienie zespołu. Choć dalij bydzie takie nasze, mocne śląskie dupnięcie jak my to godomy. Ale będzie też wiele nowych dodatków. Nie wiem jak to dokładnie nazwać, chciałbym żeby było bardziej pozytywnie.

Kiedy zamierzacie wystartować?

Zamierzom jak nojszybciej. Już mom skomponowanych osiem kompozycji, całkiem nowych utworów. Oczywiście nigdy nie zrezygnują z moich kompozycji z pierwszej i drugiej płyty Oberschlesien, które stworzyłem. I na pewno na koncertach też byda chcioł je grać.

Też w nowej aranżacji?

Niekoniecznie. One jeszcze się tak nie wytarły, żeby trza je było zmieniać. Na razie ten czas lepiej poświęcić na tworzenie czegoś nowego niż kopanie, jak to się godo, w starych rzeczach.

Oberschlesien Marcel Różanka zadebiutował podczas tegorocznej Industriady w Siemianowicach Śląskich i już pojawiły się kontrowersje, związane z obecnością hymnu polskiego w jednym z utworów, a przecież miało być po śląsku. Jak to skomentujesz?

To fajny przykład. Zawsze żech słyszoł od matki, kerej starka opowiadała, że mój starzik był kapelmistrzem i jak zmieniła się władza na tych ziemiach, nastała tu Polska, to wszystkie orkiestry musiały naroz grać piosenki nowej władzy.

Czyli zabieg z premedytacją?

Ja. Ten fragment jest trocha z przekorą przeze mie zrobiony. Pokazuje jak to wszystko było powykręcane. Orkiestry przez długi czas jeszcze po przyjściu Polski używały komend i wszystkich prawideł w języku niemiecku grając „Jeszcze Polska nie zginęła” albo „Boże coś Polskę”. To właśnie pokazuje powkryncane, powywracane na rymby, jak jo czasym też godom, historie które tukej się działy.

Zespół już skompletowany?

Ja, wszystkich instrumentalistów mom. Mom trocha dylemat z wokalistami, kerych durch testują. Po prostu chciołbych, tak jak zech wcześniej godol, żeby zespól zabrzmiał świeżo i w takiej odnowionej wersji to tyż nie chca brnąć w tym samym co było. Mioł żech różnych wokalistów kerych żech testowoł, takich kerzy brzmieli jak stary Oberschlesien, jak całkiem inny i tak dalij. I zastanawiom się w jakim kierunku pójść. To powiem szczerze mom jeszcze zagwozdka.

Dalej będzie show na scenie?

Ja, dalij bydzie. Mało tego, nasza odsłona wizualno, tak jak audio, bydzie troszka odmieniono. Nie bydzie już tak ino czorno i srebno ale wręcz odwrotnie. Podejrzewom ze fanom tyz się spodobo bo bydzie to calkim cos nowego.

Jest jakiś cel nadrzędny dla nowego projektu?

Ja. Grać i tworzyć tylko tyle i wiela idzie na rzecz tożsamości ślonskij, naszej godki i wszystkiego co ze Ślonskiem jest zwiazne, bez żadnego cyganienio, udowanio. Prawdziwo prawda o Śląsku i po śląsku.

Comments

comments