Halina Dudała i Szczepan Twardoch laureatami tegorocznych Tacytów
20 lipca 2017
0

We wtorek, 13.06.2017, odbyła się w Tworkowie, w powiecie raciborskim, uroczystość wręczenia Nagród „Górnośląski Tacyt” im. ks. dr Augustyna Weltzla za rok 2016.

Nagrodę przyznaje Ruch Autonomii Śląska w dwóch kategoriach: badacz oraz popularyzator dziejów Górnego Śląska. W poprzednich latach nagradzano między innymi: śp. Michała Smolorza, Kazimierza Kutza, Henryka Wańka czy też Alojzego Lysko.

Tegorocznymi laureatami zostali dr hab. Halina Dudała – dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach – za pracę Clerus decanatus plesnesis w świetle protokołów kongregacji dekanalnych pszczyńskich z lat 1691-1756. Edycja źródłowa oraz pisarz Szczepan Twardoch z Pilchowic za dotychczasowy całokształt twórczości na polu przedstawiania skomplikowanych dziejów Górnego Śląska. Laudacje wygłosili prof. Wacław Gojniczek (dla prof. Dudały) oraz dwójka profesorów: Zbigniew Kadłubek i Krzysztof Łęcki (dla Szczepana Twardocha).

Laureatem Górnośląskiego Tacyta 2017 został m.in. Szczepan Twardoch. Foto: Stanisław Sitek / Turza Śl.

Wstęp do gali rozdania nagród miał miejsce w zabytkowym kościele pw. św. Piotra i Pawła w Tworkowie, gdzie patron nagrody, ks. dr Weltzel, nazywany „Górnośląskim Tacytem” był przez około 40 lat proboszczem, a po śmierci znalazł swoje miejsce spoczynku na przykościelnym cmentarzu, vis-a-vis głównego wejścia do kościoła. Gości przywitał w świątyni jej obecny gospodarz, proboszcz ks. Piotr Tkocz, a następnie przewodniczący RAŚ dr Jerzy Gorzelik, historyk sztuki specjalizujący się w sztuce baroku dał krótki wykład na temat historii tej „barokowej perły ziemi raciborskiej”. Na zakończenie mającej miejsce w kościele pierwszej części uroczystości, wystąpił też z programem pieśni religijnych chór parafii pw. św. Anny z sąsiednich Krzyżanowic, pod dyrekcją Leonarda Fulneczka. Wychodząc z kościoła delegacja RAŚ złożyła jeszcze kwiaty na nowo zrekonstruowanym nagrobku ks. Weltzla.

Druga część uroczystości, gala rozdania nagród, dzięki uprzejmości Gminy Krzyżanowice i GZOKSiT miała miejsce w Domu Kultury w Tworkowie, który notabene powstał na bazie przedwojennych budynków fabryki cygar – jest to piękny przykład zaadaptowania starych budynków górnośląskiej industrii dla nowych celów, w tym przypadku na cele kultury. Na uroczystości zgromadziło się nieco ponad 100 osób: samorządowcy, aktywiści i miłośnicy historii nie tylko z powiatu raciborskiego oraz GOP-u, ale również z czeskiej części Górnego Śląska oraz innych śląskich okolic. Galę prowadził dr Jerzy Gorzelik, a po laudacjach i uhonorowaniu Laureatów miała miejsce dyskusja prowadzona przez Leonarda Fulneczka. Temat dyskusji brzmiał „Elity na Górnym Śląsku – dawniej i dziś”, a uczestniczyli w niej oprócz Laureatów także profesorowie Kadłubek i Nawrocki. Na zakończenie gali wyśmienity koncert dał „Kwartet Bramy Morawskiej” z Raciborza – poszczególne utwory z nawiązaniem do muzycznej przeszłości Górnego Śląska zapowiadał przewodniczący koła wodzisławskiego RAŚ Ryszard Ucher – a następnie przy poczęstunku jeszcze długo trwały rozmowy w kuluarach.

Była to jubileuszowa, 10. gala wręczenia nagród, „Górnośląskich Tacytów”. Zorganizowano ją wraz z wiceprzewodniczącym sejmiku województwa śląskiego Januszem Witą w 200. rocznicę urodzin oraz 120 rocznicę śmierci śp. ks. dr Augustina Weltzla właśnie w Tworkowie.

 

Kamil Kotas

Comments

comments