Chorzowske bajtle bydōm uczyć sie gŏdać
10 października 2017
0

Jak co roku chorzowskie koło Ruchu Autonomii Śląska brało udział w akcji „Tyta dlo piyrszoka”.

Zwyczaj obdarowywania dzieci rozpoczynających naukę tekturowym rogiem wypełnionym słodyczami pochodzi z Niemiec, gdzie w ten sposób świętowano już od początku XIX wieku.

W naszym mieście w akcję zaangażowanych jest kilkanaście osób , chciałem korzystając z okazji serdecznie im podziękować, członkom chorzowskiego RAŚ ale też ludziom dobrej woli, którzy do akcji się dołączają.

Zawsze podkreślam, że wszystkie nasze działania są finansowane z naszych składek. Inaczej jest z akcją „Tyta dlo pirszoka” tutaj zaangażowani są ludzie, którzy niejednokrotnie z RAŚ jedynie sympatyzują ale widzą sens pomagania, wspierania słabszych. Dobrze też wiedzą o tym, że na Górnym Śląsku nie może być mowy o tym żeby Bajtel do piyrszy klasy szoł bez tyty. 

Ślabikorze do chorzowskich szkół 

Rozpoczęcie roku czyli edukacja, dla nas edukacja regionalna to coś, co nam leży na sercu i o co od lat zabiegamy. Miło nam poinformować, że udało nam się przekonać Pana Prezydenta Chorzowa  do zakupu „Ślabikorzy”, czyli naszego ślōnskigo elementarza. Dzieci w szkole będą miały możliwość zetknąć się ze ślōnskōm gŏdkōm, ale też ze zwyczajami górnośląskimi naszą muzyką i twórczością.

To kolejny krok promujący górnośląską tożsamość od witaczy po Ślonsku, sprowadzeniu przez nas Super Hanysa do Chorzowa po dziyń Ślonski fany czy promocję Gŏdōmy po Ślōnsku.

Udało nam się przekonać Pana Prezydenta Chorzowa do zakupu „Ślabikorzy – mówi Krzysztof Szulc. Foto: Marek Nowara

Bardzo nas cieszy zrozumienie z jakim do naszych pomysłów podchodzą władze miasta. Tak też właśnie jest  z zapowiadaną już przeze mnie akcja wycinania samosiejek z przepięknego zabytkowego budynku, który obecnie zajmuje poczta polska. Otrzymaliśmy już stosowne zezwolenia i pod koniec września lub też na początku października będziemy usuwać je z dachu budynku poczty. 

Ratusz Hajducki miejski?

Ze spraw bieżących wspólnie z koleżanką Izabelą Nowak przekazaliśmy Panu Prezydentowi miasta propozycje do budżetu  na rok 2018. Na liście znajdują się propozycje dla wszystkich dzielnic, część z nich pokrywa się z naszym programem wyborczym, część to są propozycje nowe, o których szczegółowo będziecie mogli Państwo przeczytać na naszej stronie Internetowej www.chorzow.autonomia.pl.

Na sam koniec chciałem przekazać dobrą informację chyba dla wszystkich mieszkańców naszego miasta a na pewno dla  zamieszkujących Hajduki Wielkie. Prawdopodobnie miasto przejmie Hajducki Ratusz! Stosowna uchwała została przyjęta na sierpniowej sesji Rady Miasta. Koszt związany z przejęciem tego obiektu to 2,4 ml zł plus dwie nieruchomości zlokalizowane przy ulicy Stefana Batorego.

Mając świadomość od jak dawna ta sprawa bulwersuje mieszkańców, to w  sposób budynek został oddany i w jakim obecnie jest stanie. Będziemy monitorować i informować na bieżąco  co dzieje się w tej sprawie. Obecna nasza wiedza jest taka, że właścicielem budynku jest Pan Olaf Gruszka i, że jest propozycja Pana Prezydenta by w budynku zafunkcjonowała siedziba Metropolii. Pożyjemy zobaczymy, oby ten Hajducki Ratusz odzyskał dawny blask tego sobie życzymy.

 

 

 Krzysztof Szulc, RAŚ, radny miasta Chorzów, chorzow@autonomia.pl

Comments

comments