Pierwszy kaszubskojęzyczny portal informacyjny
11 października 2017
0

Kaszubskiego słowa „nëże” nie da się precyzyjnie przetłumaczyć na język polski. Można powiedzieć „hej!”, albo „uwaga!” w sytuacjach kiedy chcemy zwrócić uwagę rozmówcy, zasygnalizować mu coś ważnego. Dlatego właśnie tak nazwaliśmy portal z kaszubskojęzycznymi informacjami.

Nie tylko język jest elementem, który pozwala powiedzieć, że portal jest kaszubski. Przede wszystkim opisujemy informacje z Kaszub i świata z kaszubskiej perspektywy. Nie oznacza to jednostronności, ale pokazuje, jaki jest klucz doboru informacji, akcentowanie tego co jest ważne dla naszego narodu. Stronę tworzą działacze i dziennikarze obecni na lokalnym rynku medialnym i widzący złą tendencję do przedmiotowego traktowania Kaszubów. W komunikacie skierowanym do Kaszubów o nich samych pisze się w trzeciej osobie. Mieszkaniec Wejherowa, czy Kartuz czyta zatem, że „Kaszubi świętują 19 marca”, „akcja podzieliła Kaszubów”, „Kaszubi spotkają się na festynie”, przez co nabiera przekonania, że Kaszubi to jacyś „oni”, najlepiej przebrani w kolorowe stroje i zajmujący się rolnictwem lub rybołówstwem. Młodzi ludzie w takim przekazie mają dziadków Kaszubów, sami już nimi nie są. Nasz portal ma zmienić to podejście, więc komunikaty kierują nasi ludzie do naszych ludzi i pokazujemy, że tematy kaszubskie nas dotyczą.

Stronę tworzą działacze i dziennikarze obecni na lokalnym rynku medialnym i widzący złą tendencję do przedmiotowego traktowania Kaszubów. Foto: Autor: materiały prasowe

Na portalu jest też miejsce dla innych mniejszości oraz środowisk dążących do szeroko pojętej decentralizacji. Porównujemy sytuację Kaszubów do np Walii, która ogłosiła nową strategię językową, piszemy o związkach naszych organizacji ze śląskimi.

Poza poważnymi treściami jest miejsce na rozrywkę. „Filutka” (pol. „niezobowiązująca przyjemność”) to dział lifestylowy, a także miejsce na informacje sportowe i rozrywkę.

Twórcami strony są Katarzyna Kankowska-Filipiak, prezes Klubu Młodych Kaszubów Òska oraz Adam Hebel – dziennikarz radia Kaszëbë, wiceprezes stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota.

Adóm Hébel

Comments

comments