Kiedy zarząd RAŚ pójdzie siedzieć?
11 października 2017
0

KNP-Niezłomni wypowiadają wojnę z Ruchowi Autonomii Śląska. Do Prokuratury Rejonowej Katowice Północ w Katowicach trafiło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W sprawę włączył się Instytut Pamięci Narodowej. Co grozi członkom zarządu RAŚ?

Zawiadomienie do Prokuratury w Katowicach złożyło stowarzyszenie Adama Słomki, KPN-Niezłomni. Przestępstwa, których miał dopuścić się Ruch Autonomii Śląska mają polegać na publicznym i wbrew faktom zaprzeczeniu zbrodniom nazistowskim, o których mowa art. 1 pkt 1 ustawy o IPN a dotyczącym „lansowania” przez Ruch Autonomii Śląska określenia „polskie obozy śmierci”.

Skan pisma Prokuratury do IPN. Autor: Adam Słomka / TT: @Slomka_KPN

Donos Adama Słomki na RAŚ dotyczy art. 55 ustawy o IPN, który mówi o publicznym i wbrew faktom zaprzeczaniu zbrodniom faszystowskim i komunistycznym a także innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodniom wojennym.

Co grozi przewodniczącemu RAŚ? Kara jaką przewiduje ustawa to nawet 3 lata więzienia!

Obecnie sprawę bada Instytut Pamięci Narodowej, który otrzymał materiał dowodowy zebrany w sprawie przez prokuraturę. Co w nim jest na razie nie wiadomo.

O dalszym rozwoju sprawy będziemy informować na bieżąco. Natomiast stanowisko prawników, z którymi się kontaktowaliśmy jest jasne: nie ma podstaw aby stawiać komukolwiek zarzuty z art.55.

Red.

Comments

comments