Śląscy nobliści w chorzowskich szkołach
12 stycznia 2018
0

Chorzowskie koło Ruchu Autonomii Śląska przygotowało prezent świąteczny dla chorzowskich szkół średnich.

Państwo nie wspiera edukacji regionalnej, więc to my przypominamy uczniom szkół o noblistach, którzy urodzili się na Śląsku. Jeden z nich, Kurt Alder, urodzony w Królewskiej Hucie / Chorzowie nie przedarł się niestety do podręczników szkolnych a szkoda.

Urodzony 1902 roku w ówczesnej Królewskiej Hucie, pochodził z rodziny o chłopskich korzeniach. 1908 roku rozpoczął edukację w Królewskiej Hucie,  po zdaniu matury rozpoczął studia na studia na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Naukę kontynuował na Uniwersytecie Chrystiana Albrechta, gdzie spotkał Otto Dielsa. Pod jego kierunkiem ukończył  pracę doktorską  pod tytułem „O przyczynie i przebiegu reakcji estru kwasu azodikarboksylowego”, którą obronił 24 lipca 1926 r.

Plakaty ze śląskimi noblistami trafiły do chorzowskich szkół. Foto: Krzysztof Szulc

Kurt Alder na stałe dołączył do zespołu Dielsa i kontynuował swoją pracę naukową. W roku 1950 otrzymał wraz Ottonem Dielsem nagrodę Nobla za odkrycie syntezy dienowej. Był sygnatariuszem  „Manifestu z Lindau”, wzywającego do zakazu używania broni atomowej. 1979 na jego cześć nazwano jeden z kraterów na księżycu, natomiast w roku 2006 krater towarzyszący nazwano Adler E . Człowiek urodzony w Królewskiej Hucie znany na całym świecie, a mieszkańcy Chorzowa nie wiedzą o nim nic lub prawie nic.

Liceum im. Stefana Batorego jako pierwsze w Chorzowie otrzymało przygotowany przez Ruch Autonomii Śląska Koło Chorzów plakat ze śląskimi noblistami. Nauczyciele z tej szkoły, regionaliści pasjonaci, wspólnie z uczniami zorganizowali Dzień Śląski w swojej placówce. – Cieszy nas niezmiernie, że nauczyciele poświęcają swój czas na to by pracować nad edukacją regionalną. Co więcej młodzież sama inicjuje takie i podobne wydarzenia związane z naszym Śląskiem. Gratulujemy i fest sie radujymy – mówi Krzysztof Szulc, chorzowski radny z ramienia RAŚ.

Banery o wymiarach 100/70 zostały sfinansowane przez członków chorzowskiego koła RAŚ.

Red.

Comments

comments