Marsz Autonomii 2018 z hymnem Śląska i śląską Odą do radości
12 lipca 2018
0

Marsz Autonomii, już po raz dwunasty przejdzie ulicami Katowic. Manifestacja rozpocznie się w samo południe 14 lipca (sobota) na placu Wolności, skąd uczestnicy przejdą na plac Sejmu Śląskiego.

W tym roku na marszu, który upamiętnia autonomię województwa śląskiego przyznaną przez Sejm RP 15 lipca 1920 r., po raz pierwszy promowana będzie Śląska Partia Regionalna – ugrupowanie współtworzone przez członków RAŚ, Związku Górnośląskiego, Związku Ślązaków, Przymierza Śląskiego, Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich i innych regionalnych środowisk.

Będzie okazja do rozmowy z kandydatami, którzy otwierać będą listy ŚPR do sejmiku województwa śląskiego, a których nazwiska ogłoszone zostaną w najbliższych dniach.

– Wartości manifestowane podczas marszu są bliskie założycielom ŚPR- mówi przewodniczący zarządu partii Marek Nowara. – Uważamy, że regiony Rzeczypospolitej Polskiej potrzebują uprawnień ustawodawczych i finansowych, z których korzystało województwo śląskie w latach 1922-1939.

Wielotysięczny tłum regionalistów już po raz 12. przejdzie ulicami Katowic. Początek 14 lipca o godz.: 12:00 na placu Wolności. Autor: Krystian Schatton

Tradycyjnie po marszu na placu Sejmu Śląskiego odbędzie się Dzień Górnośląski, organizowany przez Stowarzyszenie Wykonawców, Animatorów a Twórców Górnego Śląska „SWAT”. Atrakcją tegorocznego pikniku będzie występ zespołu „Oberschlesien”.

Marian Makula, przewodniczący stowarzyszenia, zapowiedział też szczególną atrakcję – Na początku Dnia Górnośląskiego będzie miało miejsce publiczne prawykonanie Hymnu Śląskiego. To utwór skomponowany przez profesjonalnego kompozytora, a jego wielojęzyczny tekst oddaje różnorodność Śląska. Ma stać się dobrem wszystkich, którym leży na sercu pomyślność tej ziemi. Mamy nadzieję, że przypadnie do gustu słuchaczom – mówi Makula.

Niespodziankę dla uczestników Marszu Autonomii przygotował także europoseł Marek Plura wraz z zespołem Oberschlesien. – Uczestników manifestacji przywita na placu Sejmu Śląskiego pierwsze wykonanie hymnu Unii Europejskiej, Ody do radości, w wersji śląskiej – mówi Plura. Do tego przygotowanych zostało tysiąc płyt z nagraniem tego utworu, które będzie można dostać na placu Sejmu.

Spotkajmy się wszyscy  pod żółto-modrom fanom 14 lipca, o godzinie 12:00, na placu Wolności w Katowicach.

Red.

Comments

comments