Lanie wody
24 sierpnia 2018
0

W Katowicach powstaną 3 miejskie baseny (w Szopienicach, Brynowie i Ligocie). Te inwestycje zapowiedział już w poprzedniej kampanii wyborczej obecny Prezydent Katowic.

Mijają powoli cztery lata od tamtej wyborczej obietnicy, a w miejscach przyszłych kąpielisk nie wiele zostało zbudowane.

Trzy baseny w cztery lata?

Oczywiście rozumiem, że procedury przetargowe obecnie długo trwają, zawsze też mogą wyniknąć pewne trudne do przewidzenia okoliczności. Tak właśnie jest w tym przypadku, jak głoszą oficjalne komunikaty.

Prace wydłużają się z powodu konieczności uzdatniania gruntów. Faktem jest, że baseny powstaną ze sporym opóźnieniem, a ich koszt wzrośnie o 5 milionów. Nie jestem budowlańcem, ale jako obserwator tego, co dzieje się w Katowicach, jak i w innych miastach, potrafię sobie wyobrazić, że można zbudować 3 baseny w cztery lata.

Przykłady innych miast pokazują, że nie takie obiekty powstawały w krótszym czasie. W nowych basenach na razie nie popływamy w Katowicach.

Mijają cztery lata od wyborczej obietnicy Marcina Krupy a w miejscach przyszłych basenów nie wiele zostało zbudowane. Autor: Marek Nowara

Baseny są, brakuje „tylko” ratowników

A co z istniejącą infrastrukturą? Tutaj również sytuacje nie wygląda dobrze. Kąpielisko Bugla oraz Rolna  zostały otwarte dla mieszkańców z dużym opóźnieniem. Podobnie wygląda sprawa bardziej kameralnego basenu przy ulicy Gliwickiej (pod koniec lipca wciąż było zamknięte).

Powód ten sam. Brak chętnych ratowników do pracy przy tych obiektach. A bez zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa, baseny nie mogą zostać otwarte. I znów rozumiem, że obecnie mamy sytuację, w której to pracownik „dyktuje warunki”, wiem też, że nie tylko w Katowicach występuje ten problem.

Z drugiej jednak strony trudno mi uwierzyć, że trzy miejskie baseny nie mogą funkcjonować, tylko dlatego, że nie ma obsady ratowniczej. Może jednak Urząd Miasta powinien bardziej aktywnie szukać ratowników?

Baseny wyborcze

Na pewno Prezydent Katowic przypomni w kampanii, że z początkiem kolejnej kadencji mieszkańcy będą cieszyć się z możliwości korzystania z nowych, pięknych basenów. Dlatego zawsze warto z pewną podejrzliwością słuchać kolejnych obietnic wyborczych.

Dobrze też przede wszystkim dbać o to, co już mamy, a z tym w Katowicach w wielu przypadkach mamy poważny problem.

 

Marek Nowara, RAŚ, radny miasta Katowice, kontakt@mareknowara.pl

Comments

comments