Ż?dyn niy prziôbiec? Śl?nz?k?m tela, wiela kandydaci na prezydynta
1 maja 2015
0

10 maja 2015 roku Polacy wybiorą głowę państwa. Postanowiliśmy sprawdzić, co Śląskowi są w stanie zaoferować kandydaci na urząd prezydenta.

W majowych wyborach głosować będzie można na 11. kandydatów. Są nimi:Janusz Korwin-Mikke, Bronisław Komorowski, Adam Jarubas, Paweł Kukiz, Marian Kowalski, Jacek Wilk, Andrzej Duda, Janusz Palikot, Magdalena Ogórek, Paweł Tanajno i Grzegorz Braun. Wszystkim zadaliśmy cztery pytania:

  1. Czy jest Pan/Pani za przyznaniem Śląskowi autonomii?
  2. Czy jest Pan/Pani za wprowadzeniem do szkół edukacji regionalnej?
  3. Czy popiera Pan/Pani obywatelski projekt inicjatywy ustawodawczej o uznaniu Ślązaków za mniejszość etniczną?
  4. Czy jest Pan/Pani za przyznaniem śląskiej godce statusu języka regionalnego?

Odpowiedzi doczekaliśmy się tylko od dwóch kandydatów: Jacka Wilka i Pawła Tanajno. Już sam ten fakt, powinien wystarczyć za dowód na to, jak bardzo kandydatom zależy na głosach Ślązaków.

Prawdziwi Ślązacy przeciw autonomii

Magdalena Ogórek: Autonomia to krok za daleko / Fot.: PES Communications (CC BY-NC-SA 2.0)
Magdalena Ogórek: Autonomia to krok za daleko / Fot.: PES Communications (CC BY-NC-SA 2.0)

Magdalena Ogórek, kandydatka SLD, chwali się w wywiadach swoim śląskim pochodzeniem i tym, że nie wstydzi się swojej śląskości i w takiej tradycji chce wychowywać swoją córkę. – W Rybniku się urodziłam, z nim jestem głęboko związana i dlatego wszystkie tradycje, które będę przekazywała córce, będą tradycjami śląskimi – mówiła w wywiadzie dla Dziennika Zachodniego. W tym samym wywiadzie zastrzegała jednak, że jest przeciwniczką autonomii, gdyż ?autonomia to krok za daleko?.

Ślązakiem czuje się także Paweł Kukiz, w 2006 mówił nawet o poparciu dla idei autonomii. Jednak 5 lat później zmienił zdanie a w jednym z wywiadów mówił tak: ?czy jestem za autonomią? Ja powiedziałem wtedy ? tak, będąc zniesmaczony sytuacją polityczną powiedziałem ? jak najbardziej, żeby jak najdalej być od tego całego zamieszania politycznego u szczytów władzy ? była to wypowiedź ironiczna?. Jeśli dla Pawła Kukiza autonomii jest ironią, to nie chcemy wiedzieć czym jest dla niego urząd prezydenta.

Bronisław Komorowski (PO) w różnych wywiadach podkreśla, że jest zwolennikiem dalszej reformy samorządowej oraz większego udziału regionów w podatkach. Chce także inwestować w przemysł i górnictwo. Wszyscy pamiętamy nie tak dawne sprawdzenie platformianego planu naprawczego kopalni zakończyło się strajkami i masowymi protestami ulicznymi. Według najnowszych informacji śląskie gminy będą też musiały zwrócić spółkom górniczym 300 milionów złotych pobranego wcześniej podatku od wyrobisk, to by było na tyle jeśli chodzi o większy udział samorządu w podatkach.

Janusz Palikot w kwestii autonomii mówi o tylko o społecznej debacie, która ?obniży poziom lęku?.

 Ogon wyścigu obiecuje wszystko

Trzech kandydatów, którzy według ostatnich sondaży nie mają szans uzyskać nawet 5-procentowego poparcia w skali kraju prześciga się w obietnicach dla Śląska.

Janusz Korwin-Mikke Ślązaków lubi bardzo. Pojawia się na Śląsku gdzie tylko może i jak często może. Także na wydarzeniach organizowanych przez Ruch Autonomii Śląska, jak Marsz na Zgodę, gdzie członkowie jego partii jako jedyni przyszli ze swoimi flagami oraz z transparentem o treści ?Tu była Zgoda na mordowanie Polaków?. Liberałowie spod znaku Nowej Prawicy zapomnieli o Ślązakach, nie wspominając już o Niemcach. Świeżo upieczony europoseł ochoczo deklaruje: Śląsk powinien mieć autonomię, jestem w ogóle zwolennikiem szerokiej autonomii regionów.

Jacek Wilk  nie wyklucza także zmiany granic administracyjnych, dodając żartobliwie, że nie jest pewny czy Ślązacy chcieliby mieć Częstochowę w swoim regionie. Autonomii dla każdego województwa chce Paweł Tanajno. – Jestem za silnym regionalizmem, wręcz federacyjnością. Dyktuję to potrzebą wprowadzenia demokracji bezpośredniej także na poziomie regionalnym. Najsilniejsze państwa świata – USA, Szwajcaria czy Niemcy, to przecież federacje! – mówi Tanajno.

Są także za wprowadzeniem edukacji regionalnej do szkół. – Zasadniczą rolę w decydowaniu o edukacji dzieci powinni odgrywać rodzice. Jeśli rodzice życzą sobie, by ich dziecko uczyło się o historii i tradycjach regionu, to należy im to umożliwić – mówi Jacek Wilk. Paweł Tanajno: W Polsce regiony nie różnią się tak mocno jak landy niemieckie czy kantony szwajcarskie, ale mimo to powinny pielęgnować własną kulturę.

Mniejszość etniczna bez przywilejów

W sejmie RP wciąż czeka na swój finał sprawa obywatelskiego projektu zmiany ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. I na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, że finał ten miałby nadejść szybko. Platforma Obywatelska nie pali się do załatwienia sprawy nie tylko przed wyborami prezydenckimi ale także parlamentarnymi.

Kandydat PiSu, Andrzej Duda, mówił w Katowicach, że jest przeciwny dzieleniu Polaków. – Nie służy to interesom Polski. Nie ma podstaw aby wyodrębniać nowe narodowości – mówił Duda w Katowicach.

Jacek Wilk uważa, że Ślązacy powinni otrzymać status mniejszości etnicznej ale nie powinny mieć dodatkowych przywilejów. – Każdemu obywatelowi polskiemu muszą przysługiwać dokładnie takie same prawa i takie same obowiązki – mówi Wilk. Jacek Wilk jest także za uznaniem śląskiej godki za język regionalny. Widocznie pan mecenas nie wczytał się zbyt dobrze w tekst ustawy i nie wyłapał przywilejów, które są z tym związane.

Kandydaci bez konkretów

Podczas górniczych protestów na Śląsk przyjechali wszyscy liczący się w wyścigu o fotel prezydenta kandydaci. Nikt nie przyjechał jednak z żadnymi propozycjami. Wszyscy rzucali bon motami o silnym Śląsku, o Polsce potrzebującej Śląska.

Kandydat PO mówił o potrzebie stworzenia ?Planu dla Śląska?, kandydat PiS o ?Pakcie dla Śląska?. Przez cały czas trwania kampanii nie padły do tej pory żadne propozycje jak poradzić sobie ze śląskimi problemami: wyludnianiem się śląskich miast, problemami branży górniczej. Jeśli nie zrobili tego by zjednać sobie przychylność wyborców, to czy zdobędą się na to gdy będzie już po wyborach? A może po raz kolejny problemy Śląska i Ślązaków zamiecione zostaną pod dywan?

 

Jacek Tomaszewski

 

Zdjęcie główne: KPRM / CC BY-NC-ND 2.0

Comments

comments