O Tragedii Górnośląskiej w powiecie mikołowskim
24 stycznia 2017
0

To najbardziej ponure doświadczenie w naszej historii. Nieobecne w podręcznikach, ale utrwalone w losach Górnoślązaków. Tragedia Górnośląska. Jak było naprawdę? – pod tym hasłem regionaliści z powiatu mikołowskiego chcą przypomnieć o wydarzeniach sprzed 72 lat i upamiętnić cywilne ofiary powojennych represji.

Spotkania, wykłady i projekcje filmowe odbędą się w Mikołowie, Łaziskach Górnych, Gostyni, Orzeszu i Ornontowicach.

Główne wydarzenie odbędzie się w Łaziskach Górnych w ramach ogólnoregionalnego Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej. W niedzielę, 29 stycznia o godz. 16.15 przy tablicy pamiątkowej umieszczonej na ścianie tamtejszego urzędu miasta zostanie oddany hołd ofiarom deportacji do ZSRR. Następnie ok. godz. 16.50 w pobliskiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Świerczewskiego 1 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Tragedia Górnośląska 1945”. Po emisji głos zabierze Mateusz Nowaczyński z Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, specjalnej instytucji zajmującej się  gromadzeniem materiałów poświęconych wywózkom. Zaprezentuje on cele Centrum oraz działania, jakie podejmuje na rzecz upowszechniania wiedzy o wywózkach.

– W tym roku oprócz spotkania w Łaziskach Górnych, gdzie upamiętniamy wydarzenia sprzed 72 lat, przybliżamy tematykę związaną z Tragedią Górnośląską również pozostałym mieszkańcom powiatu. We współpracy z Górnośląskim Stowarzyszeniem Pamięci Historycznej organizujemy emisje filmu dokumentalnego w Mikołowie, Gostyni, Orzeszu i Ornontowicach – mówi Marek Gołosz, przewodniczący Koła Ruchu Autonomii Śląska w powiecie mikołowskim.

Dokument „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali i Adama Turuli wyprodukowano na zlecenie Muzeum Historii Polski w Warszawie poświęcony jest jednemu z epizodów Tragedii Górnośląskiej – deportacjom Ślązaków, którzy jako żywe reparacje wojenne trafili w 1945 roku na przymusowe roboty do obozów pracy w Związku Sowieckim.

Pierwsza projekcja odbędzie się w Mikołowie 27.01 o godz. 17.00 w Miejskiej Placówce Muzealnej w Mikołowie (sala ślubów w Białym domku, ul. Karola Miarki 15. Uzupełni ją spotkanie z Piotrem Kojem ze Stowarzyszenia Pamięci Tragedii Śląskiej, jednej z pierwszych organizacji mających na celu rekonstrukcję problematyki powojennych represji w świadomości społecznej.

Kolejne emisje filmu „Tragedia Górnośląsa 1945” odbędą się 2 lutego o godz. 17.30 w Domu Kultury w Gostyni (ul. Pszczyńska 366), a 3 lutego o godz. 17.30  w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu (ul. Rynek 1) oraz także 22 lutego w Arterii – Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach o godz. 17.00.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Comments

comments