Śląsk dusi się smogiem
27 lutego 2017
0

– Smog nas zabija. Ten cichy zabójca atakuje nasz układ oddechowy, krwionośny oraz nerwowy – alarmuje Patryk Białas, z fundacji Napraw Sobie Miasto. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia spośród 50 europejskich miast, w których w skali roku występuje największe zanieczyszczenie powietrza 14 leży na Śląsku.

Od początku roku media regularnie alarmują o przekroczeniach dopuszczalnych norm smogowych w południowej Polsce. Odnotowano nadwyżki sięgające ponad 3000%. W sytuacji zagrożenia najpierw Koleje Śląskie, a potem KZK GOP i MZKP wprowadziły darmowe przejazdy dla posiadaczy samochodów osobowych.

Niedawno minister środowiska stwierdził, że zbyt częste ogłaszanie alarmów smogowych nie ma sensu, bo ludzie najzwyczajniej się do tego przyzwyczają. – Śmiem twierdzić, że jest jeszcze gorzej: alarmy całkiem nieporadnie ogłaszane przez władze różnych szczebli przypominają zaklęcia szamanów, a dla zwykłego obywatela nie mają żadnego znaczenia. Bo co niby szeregowy Kowalski ma w takiej sytuacji zrobić? Zmniejszyć częstotliwość oddychania? – pyta retorycznie Aniela Jany, radna RAŚ w sejmiku.

Każdego roku smog zabija na Śląsku kilka tysięcy osób

A tymczasem smog to nie jest postać z bajki. To trująca mgła (zbitka angielskich słów: smoke – dym i fog – mgła). W jej skład wchodzą: pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu, rakotwórcze węglowodory wielopierścieniowe, dioksyny i metale ciężkie.

– Palimy byle czym i byle jak a tymczasem smog nas zabija – mówi Patryk Białas, twórca Katowickiego Alarmu Smogowego (drugi z lewej). Foto: Archiwum prywatne.

– Smog nas zabija. Ten cichy zabójca atakuje nasz układ oddechowy, krwionośny oraz nerwowy. Lista chorób, do których przyczynia się zanieczyszczenie powietrza jest długa – ostrzega Patryk Białas, twórca Katowickiego Alarmu Smogowego i członek Fundacji Napraw Sobie Miasto.

Astma, infekcje górnych dróg oddechowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nadciśnienie, wylewy, zawały, udary, rak płuc, a także szybsze starzenie się układu nerwowego. – Bardzo negatywny jest wpływ zanieczyszczeń powietrza na rozwój płodu ostrzega Białas. – Każdego roku kilka tysięcy osób mieszkających w województwie śląskim umiera przedwcześnie właśnie dlatego, że oddychają silnie zanieczyszczonym powietrzem – dodaje.

Truje nas 700 tysięcy kopciuchów

Skąd się bierze? 60% smogu to niska emisja. Tylko 15% smogu to transport. Następne 15% to przemysł. – Na Śląsku powstaje przede wszystkim z palenia byle czym, byle jak i byle gdzie. Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza na Śląsku jest “niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych – mówi Patryk Białas.

Sytuację dodatkowo pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin. – Na Śląsku ogrzewamy domy głownie za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach nie spełniających żadnych standardów emisyjnych. Szacuje się, że na Śląsku używa się ok. 700 tysięcy takich pozaklasowych „kopciuchów” – dodaje. W piecach tych można spalić nie tylko odpady węglowe (muł i miał), ale także zwykłe śmieci, w tym tworzywa sztuczne. Muł i miał węglowy to produkty o wysokiej zawartości siarki, chloru czy popiołu. – W wielu krajach węgiel tego typu jest traktowany jako odpad i nie jest sprzedawany, właśnie ze względu na jego bardzo negatywny wpływ na jakość powietrza. W Polsce niestety nie istnieją żadne normy dla jakości węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym – dodaje.

Jeśli kochasz dzieci – nie pal śmieci

W walce ze smogiem, każdy z nas ma zadanie do wykonania. Po prostu, zejdź z kanapy i zacznij działać.

Największym sojusznikiem smogu jest ludzka obojętność. – Rano przed wyjściem z domu obok temperatury, sprawdź jeszcze stan zanieczyszczenia powietrza – apeluje Białas.

Co jeszcze możesz zrobić? – Wymień „kopciucha” na niskoemisyjny kocioł klasy 5 lub podłącz się do sieci ciepłowniczej. Zaproś kominiarza, żeby przeczyścił komin. Jeśli kochasz dzieci, to nie pal śmieci – radzi.

Patryk Białas zachęca wszystkich do dołączania do kampanii #czystepowietrze. Nawet godzina w tygodniu poświęcona na realizację zadań to wielka pomoc w naszych działaniach. Chętnych proszę o kontakt pod adresem patryk.bialas@naprawsobiemiasto.eu. – mówi.

 

Jacek Tomaszewski

Comments

comments