Uczniowie z Jemielnicy ocalili od zapomnienia starą legendę
1 czerwca 2017
0
Bitwa pod Jemielnicą / Die Schlacht von Himmelwitz opowiada o pobycie Szwedów w okresie wojny trzydziestoletniej w klasztorze w Jemielnicy i uratowaniu przez chłopów skarbu cystersów. Autor: Materiały prasowe

Uczniowie z publicznego gimnazjum im. Johannesa Nuciusa w Jemielnicy  wydali następującą książkę: „Bitwa pod Jemielnicą / Die Schlacht von Himmelwitz”.

Jest  to legenda mówiąca o pobycie Szwedów w okresie wojny trzydziestoletniej w klasztorze w Jemielnicy i uratowaniu przez chłopów skarbu cystersów.

– Chcieliśmy w ten sposób ocalić od zapomnienia odnalezioną przez mieszkańców Jemielnicy opowieść   pt. Die Schlacht von Himmelwitz ( Bitwa pod Jemielnicą ) napisaną przez Josefa Wiessallę, górnośląskiego pisarza urodzonego w 1898 roku w Bytomiu. Jest ona warta przypomnienia, ponieważ była inspirowana starymi legendami, funkcjonującymi niegdyś w żywym przekazie – mówi dyrektor gimnazjum, Grażyna Korczowska.

Uczniowie chcieli uzmysłowić czytelnikom, że nie tylko wielkie i znane miasta mają ciekawą przeszłość i bogatą kulturę.

Książka powstała staraniem absolwentów, nauczycieli oraz innych pracowników gimnazjum w ramach projektu „Jemielnica, tak jak Kraków, ma własną legendę” dofinansowanego przez Fundację Górażdże w ramach programu grantowego Aktywni w Regionie w 2016 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jacek Tomaszewski 

Comments

comments