Pochowajmy godnie Schaffgotschów
18 sierpnia 2017
0

W niedzielę 30 kwietnia 2017 roku, dzień po 175-rocznicy urodzin Joanny Gryczik von Schomberg Godulla w kościele parafialnym w Kopicach odbyła się msza święta poświęcona pamięci jednej z najbardziej zasłużonych kobiet w dziejach Górnego Śląska.

Johanna, dziewczyna z Poręby (dzielnica Zabrza), nazywana„śląskim Kopciuszkiem”, zapisała się w historii Śląska jako cudowne dziecko, które dzięki pomocy przedsiębiorcy Karola Godulli stała się dziedziczką jego fortuny. Joanna przez całe życie pamiętała o swoich korzeniach: gdy przyjęła tytuł hrabiowski Schomberg-Godulla, a także po ślubie z Hansem Urlichem von Schaffgotsch. Hrabina mówiła śląską gwarą w domu i pośród ludzi dla niej pracujących, dbała o nich wspierając swoją szczodrą ręką. Była fundatorką między innymi kościoła w Szombierkach, w Goduli; fundowała szkoły, przytułki, dofinansowywała klasztory. Do dziś w Szombierkach (dzielnica Bytomia), czy w Goduli (dzielnica Rudy Śląskiej) wspomina się dobrodziejkę z wielkim szacunkiem. Jedna ze szkół w Rudzie Śląskiej została nazwana imieniem Johanny.
15 listopada 1858 roku Joanna wyszła za mąż za hrabiego Hansa Urlicha von Schaffgotsch. Ten ród ma wielkie zasługi dla Śląska. Małżonkowie osiedli na pograniczu Górnego i Dolnego Śląska – w Kopicach, nieopodal Grodkowa.
Protoplasta rodu Schaffgotschów przybył z Miśni wraz ze św. Jadwigą Śląską (żoną Henryka Brodatego). Męstwo Schaffgotschów można było też poznać w czasie wojen śląskich, gdzie hr. Hans Urlich von Schaffgotsch był jednym z głównych generałów Wallensteina. We krwi Schaffgotschów płynie krew Piastów brzesko-legnickich, co do dnia dzisiejszego widać w herbie rodu.
Joanna została pochowana w mauzoleum przy kościele w Kopicach. W latach powojennych szczątki hrabiny były wielokroć profanowane i wyrzucone poza grobowiec. Dopiero w latach siedemdziesiątych została pochowana we wspólnej mogile, opisanej skrótowo: Familia Schaffgotsch.
Po mszy w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża Kopicach, odbytej w intencji zmarłych Joanny i Hansa Schaffgotschów, odbyło się spotkanie na plebanii, gdzie ks. proboszcz Jarosław Szeląg przewodniczył spotkaniu dot. remontu mauzoleum oraz ekshumacji rodziny Schaffgotsch. W działania inicjujące prace organizacyjne zaangażowali się: Teresa Kudyba – reżyserka, dokumentalistka dziejów śląskich pałaców, Alicja Biesaga – dyrektor Biblioteki Miejskiej w Grodkowie, Maciej Mischok – historyk, współzałożyciel Centrum Wspierania Polskiego Biznesu, Jan Naściuk – pasjonat dziejów Kopic z Niemodlina.

Tak dawniej wyglądało mauzoleum Schaffgotschów. Dzięki staraniom grupy społeczników ma szansę odzyskać dawny wygląd. Foto: Materiały archiwalne.

Założeniem grupy jest pozyskanie środków na remont mauzoleum. Na stronie internetowej parafii w Kopicach www.parafiakopice.pl jest wyodrębnione konto na remont kaplicy. W załączeniu podajemy dane konta:
Numer: 98 8870 0005 2001 0030 4078 0013, Swift: POLUPLPR
Tytuł przelewu: Remont kaplicy Schaffgotschów
W najbliższych dniach mauzoleum zostanie wpisane w rejestr zabytków, gdyż jako jedyny obiekt w obszarze pałacowo-parkowym Kopic nie był objęty opieką konserwatorską.
Do grona inicjatorów akcji odrestaurowania mauzoleum w Kopicach, ekshumacji i powtórnego pochówku Schaffgotschów należą: ks. proboszcz Jarosław Szeląg, grupa parafian z Kopic, prof. Irma Kozina Uniwersytet Śląski, prof. dr hab. Janusz L. Dobesz Politechnika Wrocławska, prof. dr hab. Jan Skuratowicz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Arkadiusz Kuzio – Podrucki, Irena Twardoch, Barbara Gołąb, Roman Sękowski, Alicja Biesaga Dyrektor Biblioteki w Grodkowie, Andrzej Sośnierz, Bernard Gaida – Przewodniczący VDG, Wanda Cebulka, Janusz Naściuk, Teresa Kudyba, Maciej Mischok.
Z dnia na dzień do naszego grona dołącza się coraz więcej osób, nie tylko z woj. opolskiego i śląskiego, ale również z Dolnego Śląska i Wielkopolski. Nie stanowimy stowarzyszenia ani fundacji, nie działamy w imieniu żadnej instytucji.
Na stronie internetowej parafii w Kopicach www.parafiakopice.pl zostało wyodrębnione konto na remont kaplicy.

Marcin Mischok

Comments

comments