Śląski folk na najwyższym poziomie
15 września 2017
0

W lipcu światło dzienne ujrzała płyta “Życie pieśniczką pisane”. To wyjątkowe wydawnictwo gromadzi autorskie opracowania śląskich pieśni ze zbiorów Adolfa Dygacza w wykonaniu Grzegorza Płonki oraz zaangażowanych do projektu muzyków.

Wykonywane przez Płonkę utwory pochodzą z okresu od około XVI wieku do lat 30. XX wieku. Zgromadzone pieśniczki w swej treści obrazują różne etapy i sprawy ludzkiego życia – od narodzin do śmierci.

Niezwykle bogaty rozmaitością barw głos Płonki oraz użyte w nagraniach instrumenty (między innymi lira korbowa) przekonywująco wprowadzają słuchacza w przestrzeń codziennej egzystencji naszych przodków, przeżywających takie same emocje jak my – ludzie współcześnie żyjący.

Wszystkie utwory zostały zarejestrowane w Studio Polskiego Radia Katowice z udziałem znakomitych muzyków. W prawie wszystkich nagraniach towarzyszył Grzegorzowi Płonce multiinstrumentalista Tomek Drozdek. W kilku utworach zagrali Jacek Dzwonowski – skrzypce, Zygmunt Pinkawa – akordeon, Patryk Filipowicz – gitara oraz Mateusz Gremlowski – kontrabas. Na płycie można także usłyszeć głosy Koła Miłośników Śląskiej Pieśni z MDK „Ligota” oraz zespołu „Mali Ligocianie” ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Katowicach Ligocie. Realizatorem nagrań był Iwo Dowsilas.

Autorem okładki jest znany śląski malarz Grzegorz Chudy.

Wydawcą płyty jest Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, a patronami: Polskie Radio Katowice i Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wydawnictwo jest dostępne w sprzedaży w cenie 29 zł. Można ją kupić w siedzibie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach (ul. Teatralna 4, Katowice) oraz online pod linkiem – https://www.fabrykasilesia.pl/sklep.html

Już 28 września o godzinie 18:00 w Studiu Koncertowym Radia Katowice będzie można usłyszeć utwory na żywo, podczas koncertu promującego płytę.

Comments

comments