Nowe życie zabytkowego kościoła
12 października 2017
0

Kościół z Bytomia Bobrka znalazł nowe miejsce w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie. Przekazanie kościoła zwiedzającym i wiernym jest jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach obchodów Roku Reformacji w województwie śląskim.

– Po siedmiu latach funkcja sakralna wróciła do tego obiektu. Stało się to akurat na 500-lecie reformacji i w ustanowionym przez Sejmik Województwa Śląskiego Roku Reformacji na Śląsku – tłumaczy Henryk Mercik, RAŚ, członek zarządu województwa śląskiego. – Rekonstrukcja została wykonana w sposób bardzo pieczołowity. Muszę pochwalić i podziękować załodze skansenu oraz wykonawcom. Całość zrobiono bardzo profesjonalnie, z dbałością o wszystkie szczegóły – dodaje.

Prace nad rekonstrukcją kościoła rozpoczęto w 2016 roku. Objęły całą oryginalną konstrukcję obiektu, który jest prefabrykatem. Odtworzono tapetę, napis nad prezbiterium oraz ponad sto krzeseł według oryginalnego wzoru. Konserwacji poddano m.in. fisharmonię, ołtarz i ambonę. Wchodząc do kościoła, warto zwrócić uwagę na krzyż znajdujący na elewacji zewnętrznej, który przetrwał pożar w 2014 roku, a ślad po nim pozostał na górnej jego części.

– Ten kościół był umarły, a ożył. I to nie tylko materialnie, ale również duchowo, dzięki temu, że odbyło się tu nabożeństwo – powiedział ks. Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, który dokonał rekonsekracji świątyni.

Rekonstrukcja została wykonana w sposób bardzo pieczołowity – mówi Henryk Mercik. Foto: Biuro Prasowe UMWŚL

W 2014 i 2015 roku chorzowski skansen powiększył swoje tereny o około 10 ha, powstała wówczas koncepcja uzupełnienia dotychczasowej przestrzeni prezentującej tradycyjne budownictwo wiejskie o obszar dworski, a także stworzenia nowej ekspozycji przedstawiającej budownictwo ery przemysłowej. Tę nową przestrzeń ekspozycyjną w muzeum charakteryzować ma przede wszystkim przemysłowe, a nie tradycyjne podejście do budownictwa drewnianego.

– W najbliższych latach na nowym terenie chcemy stworzyć obszar przemysłu wiejskiego oraz odtworzyć dwór śląski. Chcielibyśmy, by na naszej ekspozycji znalazły się także domek fiński, dom żelazny czy domek letniskowy typu „Brda” jako przykłady znakomitego budownictwa industrialnego, które wpisały się w polski krajobraz – powiedział Andrzej Sośnierz, dyrektor muzeum.

Zgodnie z planami muzeum oraz kościoła ewangelicko-augsburskiego, prócz pełnienia funkcji muzealnej kościół z Bytomia-Bobrka będzie służył społeczności ewangelickiej regionu. Koszty całej operacji przeniesienia budynku kościoła – od robót rozbiórkowych, po transport, konserwację, posadowienie, wyposażenie i rekonstrukcje budynku w latach 2014-2017 wyniosły łącznie 2 677 729,54 zł. Środki pochodziły z budżetu Województwa Śląskiego.

red.

Comments

comments