„Jo był ukradziony” czyli Tragedia Górnośląska 1945
31 stycznia 2018
0

Tragedia Górnośląska już nie tylko tematem publikacji naukowych i filmów dokumentalnych. Społecznicy z Rydułtów przygotowali spektakl teatralny o powojennych losach mieszkańców naszego regionu.

Zagości on 18 lutego 2018 r. na deskach  Miejskiego Domu Kultury w Łaziskach Górnych.

W 2016 roku z historią wywózek do Związku Sowieckiego zmierzyli się dwaj historycy z Uniwersytetu Śląskiego, prof.  K. Miroszewski i dr Mateusz Sobeczko. Oprócz opisu przyczyn, przebiegu i skutków deportacji, zebrali świadectwa represjonowanych z Rybnickiego Okręgu Węglowego. Tak powstała książka „Jo był ukradziony. Tragedia Górnośląska. Ziemia Rybnicka”. – Wydaliśmy 500 egzemplarzy. Zainteresowanie było ogromne, dlatego doszliśmy do wniosku, że warto kontynuować ideę upamiętniania Tragedii Górnośląskiej w oparciu o spektakl teatralny – mówi Marek Wystyrk, prezes stowarzyszenia Moje Miasto z Rydułtów.

Poruszające przedstawienie o Tragedii Górnośląskiej

Premiera spektaklu w reżyserii Katarzyny Chwałek-Bednarczyk odbyła się 25 sierpnia 2017 roku w Zabytkowej Kopalni IGNACY w Rybniku-Niewiadomiu. Ukazano w nim 13 różnych historii, opowiedzianych z zupełnie różnych perspektyw: uczestników deportacji, naocznych świadków, dzieci czy wnuków. Historii, które odcisnęły piętno na życiu wywiezionych, ich rodzin i całego Górnego Śląska. W przedsięwzięcie, w które zaangażowano aktorów Teatru SAFO, odniosło spektakularny sukces. Premiera przedstawienia miała szczególny wymiar. Na widowni zasiedli świadkowie tamtych wydarzeń, a przede wszystkim ci, którzy przeżyli piekło łagrów. Podobnie będzie w Łaziskach Górnych. Spektakl zagości w tutejszym Miejskim Domu Kultury w ramach lokalnego Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej.

Dni Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 2018 w Łaziskach Górnych

– Od 2009 roku upamiętniamy mieszkańców Łazisk wywiezionych do Związku Sowieckiego. Do tej pory obchody miały kameralny charakter. We wspólnej komemoracji uczestniczyły rodziny deportowanych, władze samorządowe i osoby szczególnie zainteresowane historią regionu. Tym razem do udziału w obchodach chcemy zaprosić szerszą publiczność – mówi Marek Gołosz, przewodniczący Górnośląskiego Stowarzyszenia Pamięci Historycznej i lokalnego koła Ruchu Autonomii Śląska.

18 lutego 2018 r. na deskach Miejskiego Domu Kultury w Łaziskach Górnych będzie można obejrzeć spektakl teatralny inspirowany Tragedią Górnośląską. Autor: Materiały prasowe

W niedzielę 18 lutego 2018 r. o godzinie 17.00 w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej zostanie odprawiona Msza Święta w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych. Po nabożeństwie (ok. godz. 18.10) deportowani mieszkańcy Łazisk zostaną upamiętnieni pod tablicą przy budynku Urzędu Miasta. Wspomniany spektakl rozpocznie się o godz. 18.30 w pobliskim Miejskim Domu Kultury. Darmowe wejściówki można uzyskać  od 19 stycznia br. w kasie Miejskiego Domu Kultury w Łaziskach Górnych (tel. 32 22 41 033). Spektakl jest przewidziany dla widzów od 16 roku życia.

Organizatorem wydarzenia jest Ruch Autonomii Śląska we współpracy z Górnośląskim Stowarzyszeniem Pamięci Historycznej i Miejskim Domem Kultury w Łaziskach Górnych, a mecenasem spektaklu – samorząd miasta Łaziska Górne.

Czym była Tragedia Górnośląska?

Pod pojęciem Tragedii Górnośląskiej większość historyków regionalnych rozumie szereg represji, jakich doświadczyli w roku 1945 i latach późniejszych cywilni mieszkańcy Górnego Śląska. Za zbrodniczymi i masowymi aktami stała wkraczająca do kraju Armia Czerwona, a później władze komunistyczne: sowieckie, jak i polskie. Przejście linii frontu wschodniego wiązało się z licznymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją dziedzictwa kulturowego.

Polityka nowej komunistycznej administracji polegająca na budowie państwa jednolitego etnicznie otworzyła drogę ku ponownemu otwarciu obozów i miejsc odosobnienia, schyłkom do sowieckich łagrów oraz wysiedleniom Ślązaków uznanych za Niemców.

 

Marek Gołosz, przewodniczący koła Ruchu Autonomii Śląska w powiecie mikołowskim

Comments

comments