Gdzie uciekli katalońscy politycy?
20 czerwca 2018
0

Puidgemont znów na wolności! Prezydenta Katalońskiego Rządu zatrzymała niedawno niemiecka policja. Choć Unia Europejska twierdzi, że secesja Katalonii to sprawa wewnętrzna Hiszpanii i nie chce w nią ingerować, rzeczywistość wygląda dziś zupełnie inaczej.

Ścigani za rebelię katalońscy politycy rozpierzchli się bowiem po całej Europie wymuszając na państwach Unii opowiedzenie się po jednej ze stron w konflikcie Madryt-Barcelona.

Przyjrzyjmy się im po kolei. Puidgemot został zatrzymany przez niemiecką policję, gdy wracał do Belgii po wizycie w Finlandii. Tu pojawia się pierwsza ważna informacja – Finlandia nie zatrzymała Premiera katalońskiego rządu pomimo europejskiego nakazu aresztowania. Uczynili to dopiero Niemcy zwracając na siebie oczy całej Europy (punkt dla Katalonii). Co istotne Niemcy z Angelą Merkel na czele są jednym z najsilniejszych państw Unii. Ich decyzja będzie istotnym przykładem dla innych krajów (kolejny punkt dla Katalończyków). Istotną kwestią w tej sprawie jest odpowiedź na pytanie czy niemiecki sąd pozwoli na sądzenie Puidgemonta za rebelię, jeśli nie, w przypadku ekstradycji Hiszpania będzie mogła postawić mu wyłącznie zarzuty korupcyjne. Będzie to także istotny sygnał dotyczący legalności katalońskich poczynań.

A co z pozostałymi katalońskimi politykami? Meritxell Serret, Antoni Comin i Lluis Puig, byli katalońscy ministrowie, przebywają w Brukseli i oczekują na decyzję sądu. W samej Hiszpanii doszło do kolejnych aresztowań i liczba polityków osadzonych w więzieniu (bez wyroku) wzrosła do dziewięciu. Część z nich przebywa tam od października ubiegłego roku, pozostali dołączyli do nich w marcu.

: „Ani więzienie, ani wygnanie. Dość zakładników” m.in. pod takim hasłem w Barcelonie wciąż trwają protesty. Foto: Assemblea Nacional Catalana

Parlamentarzystka ERC, Marta Roviera, gdy pojawił się nakaz jej aresztowania, opuściła Katalonię i od tej pory przebywa w Szwajcarii. Kraj słynący z neutralności, będzie musiał podjąć decyzję – aresztować polityka lub pozwolić jej przebywać na wolności i tym samym zignorować hiszpańskie żądania.

W Szkocji przebywa natomiast profesor Clara Ponsati, wspierana przez Szkocką Parię Narodową. Politycy SNP w wypowiedziach do mediów twierdzą, że ekstradycja jest niedopuszczalna, gdyż Ponsati nie miałaby w Hiszpanii szans na uczciwy proces. W kraju tym nie ma według nich granic pomiędzy rządem a sądami.

Europa nie chciała zaangażować się w kataloński problem, Katalończycy wymyślili więc jak zmusić Europę do zaangażowania. Trudno mówić o przypadkowości państw wybieranych przez nich jako schronienie. Spójrzmy chociażby na przykład centralistycznej Francji, ulubionego schronienia Katalończyków za czasów Franco, dziś omijanej szerokim łukiem.

A co dzieje się w samej Katalonii? Oczywiście protesty, a oprócz nich kolejne próby utworzenia rządu, gdy ze sceny znikają kolejni liderzy. Nowymi liderami stają się coraz bardziej szeregowi posłowie, a na myśl nasuwa się pytanie. Kiedy i kto zostanie tym razem aresztowany?

 

Marta Bainka

Comments

comments