Nasi liderzy do sejmiku
30 sierpnia 2018
0

Śląska Partia Regionalna w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego stawia na doświadczonych samorządowców, cenionych pracowników naukowych i odnoszących sukcesy przedsiębiorców.

Poznaj naszych liderów:

 

OKRĘG WYBORCZY NR 2

(Katowice, Mysłowice, Tychy, powiaty: bieruńsko-lędziński i pszczyński)

 1. Jerzy Gorzelik – dr historii sztuki, pracownik Uniwersytetu Śląskiego, od roku 2003 przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, od roku 2010 radny wojewódzki, w latach 2010-2013 członek zarządu województwa śląskiego, obecnie przewodniczący klubu radnych Śląskiej Partii Regionalnej w sejmiku i Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Śląskiej Partii Regionalnej. Badacz i popularyzator dziejów i kultury Górnego Śląska.

  Jerzy Gorzelik
 2. Małgorzata Myśliwiec – dr hab. nauk społecznych, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W zakresie jej zainteresowań badawczych znajduje się problematyka systemów politycznych państw basenu Morza Śródziemnego (ze szczególnym uwzględnieniem systemów politycznych Hiszpanii i Maroka), teoria współczesnych nacjonalizmów oraz ugrupowań regionalnych i etnoregionalnych  w Europie, teoria współczesnej demokracji, problemy administracji publicznej oraz szeroko pojęta kwestia śląska.

  Małgorzata Myśliwiec

 

OKRĘG WYBORCZY NR 3

(Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory, powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki i wodzisławski)

 1. Janusz Wita – absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie, od 2010 roku radny Sejmiku Województwa Śląskiego, obecnie wiceprzewodniczący Sejmiku i przewodniczący Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Sejmiku. W latach 2003-2010 zastępca wójta gminy Mszana. Członek Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej. Prowadzi gospodarstwo rolne w Połomi i współprowadzi z żoną firmę przetwórstwa spożywczego.

  Janusz Wita
 2. Józef Porwoł – z zawodu energetyk. Pracuje w dozorze Zakładu Elektrociepłownie w Rybniku. Jest prezesem założonego w 2015 roku stowarzyszenia Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich (DURŚ). Od trzech lat zajmuje się walką ze smogiem i niską emisją . Entuzjasta i propagator śląskości i godki śląskiej. Jest głównym organizatorem dyktanda godki śląskiej  odbywającego się od 5 lat w Rybniku. Dzięki staraniom jego organizacji i jego osobistemu zaangażowaniu, została wprowadzona edukacja regionalna i nauka pisania po Śląsku nie tylko w Rybniku i okolicach, ale także w Mysłowicach i Rudzie Śląskiej.

  Józef Porwoł

 

OKRĘG WYBORCZY NR 4

(Bytom, Gliwice, powiaty: gliwicki, tarnogórski, lubliniecki)

 1. Aleksander König – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i II LO im. St. Staszica w Tarnowskich Górach. Współtwórca marki i prezes firmy Café Silesia – Gryfny Kafyj. Muzyk i filantrop, dyrygent Kamiliańskiej Orkiestry Dętej oraz puzonista i lider zespołu Silesian Brass Quartet. Laureat Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury w Tarnowskich Górach i Miasteczku Śląskim oraz Statuetki Opery Śląskiej jako „Mecenas Opery”. Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowskich Górach oraz inicjator wielu akcji społecznych i charytatywnych.

  Aleksander König

 

OKRĘG WYBORCZY NR 5

(Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze)

 1. Henryk Mercik – dr inż. arch., pracował jako Miejski Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej i Chorzowie. Samorządowiec; obecnie w Zarządzie Województwa Śląskiego odpowiada za sprawy kultury i ochrony środowiska, wcześniej przewodniczył Komisji Edukacji, Nauki i Kultury w Sejmiku, był też wiceprzewodniczącym Sejmiku. Jest członkiem Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, ma uprawnienia rzeczoznawcy SKZ w dziedzinie architektura i budownictwo. Został uhonorowany Medalem im. Profesora Zygmunta Majerskiego przez kapitułę powołaną przy Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, w 2017 wyróżniony „Śląskim Szmaragdem”.

  Henryk Mercik
 2. Joachim Otte – dr hab. inż. nauk technicznych, wykładowca Politechniki Śląskiej w Gliwicach, samorządowiec i działacz regionalny, wiceprezydent Chorzowa w latach 1998-2010. W 2013 roku został laureatem konkursu „Najlepszy Radny Chorzowa”, organizowanego przez redakcję Dziennika Zachodniego. W latach 1991-1997 pełnił funkcję prezesa Związku Górnośląskiego. Od 2013 roku w zarządzie Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym z Chorzowa. Wiceprzewodniczący Rady Politycznej Śląskiej Partii Regionalnej.

  Joachim Otte

 

Comments

comments