Gŏdanie po ślōnsku nie jest obciachowe
18 października 2018
0

Cztery lata kadencji, mojej obecności w Radzie Miasta szybko minęły. Czy mogę je uznać za udane? Jak już kiedyś wspominałem elementem, którego niestety nie udało mi się do końca zrealizować to temat edukacji regionalnej w naszym mieście.

Jako stowarzyszenie zabiegaliśmy o to, rozwiązania, które proponowaliśmy nie znalazły uznania i w zasadzie temat nie został rozwiązany. Nadal uczniowie chorzowskich szkół nie mają możliwości uczyć się o historii Górnego Śląska, o Tragedii Górnośląskiej,  o noblistach urodzonych na terenie naszej małej ojczyzny. Zależy nam bardzo na tym by realizacja tego celu odbywała się w sposób skoordynowany, ciekawy i przystający na obecne realia docierała do młodych mieszkańców Chorzowa.

Kilka sukcesów udało mi się zanotować. W pierwszym roku przekonałem władze miasta, że Godka Śląska, język naszego serca powinien zaistnieć w przestrzeni publicznej, by można odwrócić przekonanie, które wpajano nam od zawsze, że godanie po Ślonsku jest obciachowe. To jest nasze dobro, które powinniśmy pielęgnować i dbać o nie. Wpisy na witaczach po naszymu „Mo Wos Rod”                i „Chowcie się” zostały przyjęte pozytywnie, z czego się ogromnie ucieszyłem. Oczywiście nie wszystkim one się spodobały ale jakoś specjalnie się tym nie przejąłem i starałem się nadal realizować cele naszego stowarzyszenia. W kolejnym roku wspólnie z kolegami przygotowaliśmy uchwałę dotyczącą obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Narzędzie to miało pozwolić mieszkańcom naszego miasta zgłaszać swoje pomysły w formie uchwały, która miała zostać poddana pod głosowanie na sesji. Zawsze podkreślaliśmy, że jednym z filarów świadomego społeczeństwa obywatelskiego jest możliwość współdecydowania. Udało się przekonać większość radnych do poparcia tego projektu.

W tym czasie zrezygnowałem z działalności w Komisji Kultury i Sportu na rzecz Komisji Rewizyjnej, gdzie od razu można powiedzieć, wskoczyłem na głęboką wodę. Kontrolowaliśmy działalność chorzowskiego PGM, wynikiem tej kontroli były zgłoszenia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. W efekcie końcowym w wyniku kontroli nastąpiły poważne zmiany kadrowe w PGM, co moim zdaniem było konieczne i mieszkańcy Chorzowa takich zmian oczekiwali.

Jeszcze w 2016 r. wytykaliśmy władzom centralnym niszczenie samorządów poprzez podejmowanie nieprzemyślanych decyzji. Wyraz tego daliśmy w projekcie uchwały, w którym wskazywałem, że projekt Prezydenta RP o kwotach podatku dochodowego spowodować mogą zmniejszenie wpływów do budżetu miasta Chorzowa o około 21 milionów złotych.

Na przełomie roku 2016-2017 pojawił się temat organizacji szczytu klimatycznego, ważyły się losy lokalizacji tego bardzo ważnego wydarzenia o randze ogólnoświatowej. Postanowiłem opracować uchwałę intencyjną wzywającą władze w Warszawie o zorganizowanie tego szczytu na Górnym Śląsku. Rejonie z  najbardziej zdegradowanym środowiskiem pod hasłem „ Kaj godać o klimacie jak niy na Górnym Śląsku”. Udało się, uchwała zyskała wystarczającą większość głosów  i została przez radę przyjęta. Szczyt Klimatyczny, o czym już dzisiaj wiem, odbędzie się na Górnym Śląsku, z czego bardzo się cieszymy.

Już w pierwszym roku swojej kadencji udało mi się przekonać władze miasta, że godka ślonska powinna zaistnieć w przestrzeni publicznej. Efektem tego są witacze po naszymu – mówi Krzysztof Szulc.
Foto: Materiały prasowe

Początek roku 2018 to nasza akcja związana ze Śląskimi Noblistami. Wydrukowaliśmy na własny koszt kalendarze i plakaty z zasłużonymi dla regionu naukowcami i dostarczaliśmy do zainteresowanych szkół na terenie Chorzowa. Uczniowie, z którymi miałem okazję rozmawiać byli bardzo zaskoczeni, że aż tylu laureatów tej prestiżowej nagrody było związanych z naszym Śląskiem. Wtedy też postanowiliśmy, że zrobimy wszystko by edukację regionalną z prawdziwego zdarzenia w Chorzowie rozwijać.

Podejmowaliśmy działania promujące naszą tożsamość. Akcje takie jak Tyta dlo piyrszoka czy coroczna celebracja dnia Śląskiej fany, prezentacja wystawy o regionach autonomicznych czy udział  w Marszach Autonomii. Uchwała o ustaleniu dnia Tragedii Górnośląskiej na początku kadencji, wszystko to obrazuje, że staraliśmy się wspólnie z koleżanką efektywnie brać udział w pracach na szczeblu komisji jak i na posiedzeniach Rady Miasta.

Zainteresowanych szczegółami mojej działalności zapraszam na stronę www.chorzow.autonomia.pl oraz na www.szulckrzysztof.pl. Już dzisiaj też zachęcam wszystkich do udziału w wyborach samorządowych bo to Państwo macie decydować o tym kto ma pracować na rzecz naszego miasta i regionu. Uwadze polecam listy Śląskiej Partii Regionalnej a w szczególności znajdujących się na tych listach członkach Ruchu Autonomii Śląska.

 

Krzysztof Szulc, radny miasta Chorzów

Comments

comments