Nowa płyta śląskiego barda
19 października 2018
0

Na muzycznym rynku ukazała się kolejna płyta znanego popularyzatora śląskiej kultury Grzegorza Płonki pt. “uOdro nasza, uOdro”. Jej wydawcą jest Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.


Tym razem wokalista zespołów Ligocianie i FANGA, uhonorowany w zeszłym roku tytułem “Hanysa 2017” za wkład w archiwizowanie historii ziemi śląskiej i jej rdzennej muzyki sięgnął po unikatowe śląskie pieśni ludowe zebrane przez Adolfa Dygacza w latach 40. i 50. XX wieku na terenach nadodrzańskich.

Płyta “uOdro nasza, uOdro” zawiera 12 autorsko opracowanych pieśni, z których 10 pochodzi z niewydanego do tej pory zbioru Dygacza “Odra w śląskiej pieśni ludowej”. Teksty pieśni pokazują Odrę jako dominujący element życia człowieka – dostarcza mu żywności, stwarza możliwości utrzymania rodziny poprzez wykonywanie zawodów – rybaka, miotlarza czy koszykarza oraz – matackourza czyli flisaka, zawodu walnie przyczyniającego się do rozwoju nadodrzańskiego handlu.

Od strony muzycznej “uOdro nasza, uOdro” różni się od wcześniejszej płyty Płonki “Życie pieśniczką pisane”, która zawiera utwory mocno osadzone w ludowej konwencji wykonawczej, nagrane w oszczędnych aranżacjach przy użyciu akustycznych instrumentów.

Na “uOdro nasza, uOdro” pojawiają się elektroniczne dźwięki. Płytę nagrano w składzie: Grzegorz Płonka – śpiew, Jacek Dzwonowski – skrzypce, skrzypce elektryczne, gitara basowa, instrumenty klawiszowe, loopy oraz Tomasz Drozdek, grający na syntezatorach oraz bogatym zestawie instrumentów etnicznych i perkusyjnych.
Zaaranżowane przez Drozdka, Dzwonowskiego i Płonkę utwory są muzycznymi perełkami, ukazującymi urodę i specyfikę nadodrzańskich pieśni. Połączenie elektroniki z instrumentami akustycznymi oraz głos Grzegorza Płonki sugestywnie wprowadzają słuchacza w klimat wielkiej i tajemniczej odrzańskiej przestrzeni oraz w życie mieszkańców tych terenów.

Płytę otwiera tytułowy utwór “uOdro nasza, uOdro” , w której słyszymy głos wybitnego aktora Olgierda Łukaszewicza recytującego tekst pieśni. Wśród kolejnych utworów znajdziemy między innymi piosenkę „Te uopolsky dziouchy”, która pod koniec lat 60. XX wieku (ze zmienioną melodią) stała się wielkim przebojem „Te opolskie dziouchy” Grupy Skifflowej No To Co. Krążek kończy podniosły utwór „uOd uOpoulo droga wiejdzie” opisujący w swej treści żywot matackourzy i wymieniający duże miasta, przez które przepływają w drodze do Bałtyku.
Promocja płyty “uOdro nasza, uOdro” rozpoczęła się 12 września podczas wspólnego posiedzenia Komisji Sejmików Województw Opolskiego i Śląskiego. Spotkanie odbyło się na Odrze – w trakcie rejsu po Kanale Gliwickim. Płyta znakomicie wpisuje się w ramy przyjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego rezolucji o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Odry – Rzeki Pozytywnej Energii.

Z tego, co wiemy Regionalny Instytut Kultury w Katowicach ma jeszcze w tym roku wydać kolejną płytę Grzegorza Płonki pt.: „Vox ex Silesia”. Znajdą się na niej wybrane pieśni ze zbiorów legendarnego Juliusa Rogera, nagrane wspólnie z Kwartetem smyczkowym Altra Volta oraz Tomkiem Drozdkiem. Już dziś zacieramy ręce…

Comments

comments