Nowa powieść z Ruchem Chorzów w tle [Konkurs]
13 listopada 2019
0

Najnowsza książka Grzegorza Kopaczewskiego  1989(autora m.in. Obrazków z popkultury i Huty) przenosi nas w lata 80-te jednego z chorzowskich blokowisk.

W ciepłej i zabawnej opowieść o pasji, marzeniach, ambicji i sile lokalnej wspólnoty. Lekkie i zręczne połączenie wspomnień i historycznego eseju. Polska, druga połowa lat osiemdziesiątych. Upadek, beznadziejność, odrealnienie. Do naprawy rzeczywistości przystępują dziesięciolatki z górnośląskiego blokowiska i ich idole – piłkarze Ruchu Chorzów.

Po książkę powinien sięgnać kibic Ruchu ale i nie tylko.

Oto fragment, który powinien zachęcić do lektury:

Partia troszczyła się o edukację dzieci, a głównie o to, by nie mąciło im się w głowach, dlatego ograniczała się do przedstawiania dziejów jako pasma sukcesów polskiego oręża, które przeszło w moralne wiktorie, gdy rzeczywistych zwycięstw zabrakło. Polska stała się niewinną panną, na której cnotę nastaje wredny Krzyżak, Prusak, hitlerowiec – jednym słowem Niemiec. O procesach historycznych nie nauczano, historii regionalnej nie tykano, żeby ludzie na Śląsku jakichś głupot sobie nie pomyśleli. W partyjnej narracji Ślązaka od Polaka różniło jedynie to, że śmiesznie mówił, jadł krupnioki i zapijał je piwem, był przydatny do kopania dziury pod własnym domem i żeby nie narzekał, wystarczyło dać mu podwyżkę. Dla rozrywki Partia wystawiała przebierańca w górniczym mundurze, który wywijał oberka. Kraj był doskonały i to podwójnie: należał do Partii, która wierzyła, że wypełnia dziejową misję, i był czyściutki etnicznie. Wszyscy Polacy byli jedną rodziną, a głową familii był miłujący przywódca, którego nie kochali jedynie ci, którzy brali pieniądze od Zachodu i donosili na Polskę. 

Grzegorz Kopaczewski, rocznik 1977, politolog, ale w kontekście tej książki przede wszystkim “synek z Klimzowca”.

KONKURS

Mamy dla Was 2 książki ufundowane przez wydawnictwo Silesia Progres, na którego stronie możecie kupić książkę “1989“.

Aby wygrać w konkursie wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Dlaczego polskie władze “zlikwidowały” Wielkie Hajduki, miejscowość , w której powołano do życia Ruch w 1920 roku.

Odpowiedzi prosimy wysyłać do 20 listopada na adres redakcja@jaskolkaslaska.eu. Dwie pierwsze poprawne odpowiedzi nagrodzimy książkami.

PS. Odpowiedź na to pytanie możecie znaleźć w jednym z artykułów w naszym serwisie.

Comments

comments